Ana sayfa Para Kazanma Para Kaybetmenizi Sağlayan Faktörler

Para Kaybetmenizi Sağlayan Faktörler

377
0
Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelmesi

Günümüzde birçok insan sahip olduğu gelirin çabuk bitmesinden dolayı kaygılı ve endişeli bir şekilde yaşamaktadır. Bilinçli bir tüketici her zaman yapacağı harcamaları gelirini ve giderini iyi bir şekilde hesap etmelidir. Harcamalarını düzensiz olarak yapan insanların birçoğu para kaybı yaşamakta ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktadır. Sizlere bu yazımızda para kaybetmenizi sağlayan faktörlerden bahsedeceğiz.

Finansal ve ekonomik durumlarda gelirinize göre harcamalarını ayarlamak istiyorsanız ilk olarak bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Günümüzde en çok yapılan hatalardan birisi nasıl olsa öderim mantığıyla yaklaşılarak birçok borcun altına girilmesidir. Bu durum ileriki zamanlar karşınıza çıkan ani harcamaların sekteye uğramasına hatta hiç karşılanmamasına bile neden olmaktadır. Bunun yanı sıra para kaybetmenizi sağlayacak birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler genellikle insanların yapmış olduğu bilinçsiz harcamalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu faktörlerin düzeltilmesi sizlerin hem ekonomik hem de psikolojik anlamda daha iyi bir birey halinize gelmenizi sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere para kaybetmenizi sağlayan faktörleri detaylı olarak açıklayacağız.

Para Kaybını Sağlayan Nedenler Nelerdir?

İnsanların elde etmiş olduğu gelirleri bilinçli bir şekilde listelemesi ve bu listelemeye uyarak mali harcamalarını gerçekleştirmesi ekonomik alanda oldukça önemli etkenler arasında yer almaktadır. Aksi halde bilinçsiz şekilde yapılan harcamalar ve ödemeler sizleri mali olarak oldukça çok  zorlayacaktır. Sizler için para kaybetmenizi sağlayan faktörleri listeledik;

İşte Para Kaybetmenizi Sağlayan Faktörler;

  • Kötü Bütçeleme: Kısa süreli ya da uzun süreli bütçe oluşturmak sizlerin ekonomik anlamda bilinçli bir tüketici olmanızı sağlamaktadır. İnsanlar genellikle bütçelerini tam olarak gelir ve giderine orantısız bir içimde ayarlayarak kendilerini mali anlamda zorlamaktadır. Bütçenizi iyi bir şekilde oluşturmanız sizler için büyük avantaj sağlayacaktır.
  • Borçaları Umursamamak:Edinmiş olduğunuz borçları iyi bir şekilde takip etmemeniz sizlerin daha çok borçlanmasına ve psikolojik anlamda rahatsız olmanıza sebebiyet verecektir. Ödenebilir olarak borçlarınızı ayarlayarak bitirmeniz bütçeniz açısından oldukça önem arz etmektedir.
  • Bilinçsiz Harcama Yapmak:Günümüzde para kaybında yapılan en büyük hatalardan birisi de bilinçsiz bir şekilde yapılan harcamalardır. Temel ihtiyaçların yanı sıra gereksiz ve israfa yönelik olarak yapılan harcamalar ekonomik anlamla hem bireyi hem de ailesini olumsuz olarak etkilemektedir.
  • Gelir Analizi Yapmamak: Gelirinizi aylık ya da yıllık olarak harcamalarınıza göre analiz yapmanız oldukça önemli bir husustur. Gelirinizden düşmüş olduğunuz ödeme ve harcamalarınız neticesinde kalan miktarı da iyi bir şekilde analiz ederek kullanmanız ekonomik anlamda sizleri rahatlatacaktır.
  • Ödeme Stratejisi Oluşturmamak: Para kaybıne neden olan diğer önemli etkenlerden birisi de ödeme strajesi oluşturmamaktır. Ödemelerini gelirinize orantılı bir şekilde ve bitirebilecek düzeyde seçmeniz ile aynı zamanda harcamalarınıza orantılı bir şekilde gelirinizi kullanmanız günlük yaşantınızda sizlere oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin