Ana sayfa Bankalar Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

435
0
Kredi notu öğrenme

Kredi Notu, genellikle kredi kartı kullanıcıların ikinci kez kredi kartı imkânına sahip olmak istediklerinde karışlarına çıkmaktadır. Kredi notunuz; maddi geliriniz, ödeme düzeniniz, sahip olduğunuz kredi kartlarınız ve limitleriniz karşısında puanlanmaktadır. Bankalar yapmış olduğunuz kredi alımları, çekimleri ve benzeri işlemlerde kredi notunuzu göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmaktadırlar. Krediler bu değerlendirme sonucunda kredi kartı alıp alamayacağınız hususunda olumlu ya da olumsuz olarak sizlere dönüş sağlamaktadır.

Bankalar kredi notunuza göre sizlerin olası risk durumunuzu ortaya koymaktadır. Ortaya konulan bu risk durumuna göre çoğu finansal ve ekonomik talepleriniz sistem tarafından sonuçlandırılır. Riskler, kredi notunuza göre belirlenmekte olup; en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak kategorilere ayrılmaktadır. Merkez bankası tarafından düzenlenen kredi notunuzu tüm bankalar ortak olarak görebilmekte ve bu not üzerinden talep değerlendirmesi yapmaktadırlar.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Kolay kredi notu öğren

Kredi notunuzu bankanızın online internet işlemleri şubesinden ya da bulunduğunuz semt içerisindeki fiziki şubenizden kolayca öğrenebilirsiniz. En yaygın kredi notu öğrenme sistemi ise Findeks’tir. Findeks özel ve şahsa ait bir sistem olamamakla birlikte dokuz bankanın ortaklaşa kurmuş oldukları bir proje sistemi olup kredi kartı kullanıcılarının notlarını öğrenmesi hususunda en yaygın olarak kullanılan web sitesidir. Findeks aynı zamanda hem kullanıcılar için hem de bankaların kredi notları üzerinden değerlendirme yapabilmeleri için gayet güzel ve başarılı bir sistemdir. Bunun yanı sıra internet bankacılığı ve mobil üzerinden kredi notunuzu rahat ve kolayca öğrenebilirsiniz.

Findeks Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmeniz için küçük bir miktar karşılığında kayıt olarak bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Bu hesap ile kredi notunuzu kolaylıkla takip edebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

İnternet bankacılığı, günümüzde sıkça kullanılan uygulamalardan bir tanesidir. Bankalar internet bankacılığını kullanan müşterilerine web siteleri üzerinden kredi notunu öğrenme imkânı sunmaktadır.

Mobil Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

İnternet bankacılığı ve Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebildiğiniz gibi SMS yöntemi ile de rahatça bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Fakat bu kredi notu öğrenme olanağı pek fazla tercih edilmemektedir. SMS sisteminde gelen notunuz oldukça yetersizdir. Ayrıca tek seferlik sorgulama için sizlerden 9 TL ücret kesimi uygulanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin