Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

419
0
Kart limit arttırma

Kredi kartı limiti arttırma yolları nelerdir ve hangi koşullar sağlanırsa limitimizi arttırabiliriz? Başta konumuz bu olsa da kredi kartı limiti ile ilgili bilmeniz gerekenleri aşağıda ki alt başlıklarda tek tek bulacaksınız. Genellikle kredi kartı limit sorunu yaşama nedenimiz yüksek alışverişlerin taksitlendirilmesinden kaynaklanır.

Örneğin, 2000 TL limiti olan bir kartla 1800 liraya bir ürün aldık. Bunu 6 aya böldürdüğümüzü varsayalım. Karttan kalan limit 200 TL oluyor. Bir diğer ay 1. Taksiti ödemediğiniz de 300 lira ödediğimiz için 200 + 300 yani 500 lira limitimiz olacak.

Bazen bu örnekte yer alan durum yanlış anlaşılıyor. 2000 limitin taksit kısmı olan 300 lira limitimizden düşülüp geriye kalan 1700 TL kısmın limitimiz olduğu sanılıyor. İşler böyle olmadığı için limitlerimiz yetersiz kalıyor.

Şimdi sırayla limit arttırma ve kredi kartı limiti nasıl belirlenir bakacağız.

Kredi kart limiti nasıl arttırılır

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Limit artışına geçmeden önce kredi kartı limiti nasıl belirlenir iyi kavramak gerekiyor. O yüzden bu konuyu aydınlatmakla başlayalım.

2017 yılında yapılan son düzenlemeler ile limit belirleme kesin olarak karara bağlanmıştır. İki farklı kural var. Bunları örneklendirerek aşağıda sunalım.

  • Kartınızı aldığınız yıl dikkate alınarak gelirinizin belgelenebilir olması ve aylık gelirinizin en yüksek 2 katı kadar limit tanımlanabilir.
  • İlk yılın ardından devam eden yıllarda limit arttırmak isterseniz bu gelirin 4 katına kadar artış yaptırabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken kısım gelirinizin belgelendirilebilir olmasıdır. Belgelenmeyen geliriniz istediği kadar yüksek olsun dikkate alınmaz.

Dipnot: Öğrenci kredi kartı limiti yapılan düzenlemelere göre bu kapsamın dışında kalır. Onlar için özel kural 400 lira ile 750 lira arsında limite izin verilmiştir.

Örnek kredi kartı limiti belirleme:

Aylık gelirinizin 2500 lira olduğunu varsayalım. Tekrar hatırlatmak gerekirse, bunun tamamının belgelenebilir olduğunu düşünüyoruz.

  • İlk sene kredi kartı üst limitiniz 2500 lira X 2 = 5000 TL olabilir.
  • Diğer sene ise bunu 2500 lira X 4 = 10.000 TL ‘ye kadar arttırabilirsiniz.

Gelelim şimdi kredi kartı limiti arttırmaya.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limiti arttırmak için öncelikle kredi notunuz dikkate alınacaktır. Bunun bilincinde olmalısınız. Ayrıca geçmiş dönem kart kullanımınız da incelenecektir. Aktif olarak kullanmadığınız kartlarda limit yükseltmek istediğinizde olumsuz cevap alabilirsiniz.

Kart limiti arttırma yolları;

  • Banka şubelerine giderek limit artışı yapabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı şifresi var ise gerekli menüden limit arttırma talebi verebilirsiniz.
  • Son olarak banka müşteri hizmetlerini arayıp, limit arttırmak istediğinizi belirterek işlem yapabilirsiniz.

Bu üç yöntemden hangisini kullanırsanız kullanın dönemsel kredi notu durumunuz belirleyici kriterlerden olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitinizi düşürme sebebi genellikle ödemelerinizi kontrol altına almak oluyor. Sizde borçlanmaları azaltmak veya başka nedenle kart limitinizi düşürme talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar yeni yapılan düzenlemeler gereğince talebiniz dahilinde 7 gün içinde işleminizi yerine getirmek zorundadır.

Limit düşürme işleminizi çağrı merkezlerinden veya şubelerden rahatlıkla yapabilirsiniz. Şube üzerinden yapılan işlemlerde tarafınıza limit düşürme formu doldurup, imzalatılır ve bir kopyası verilir. Bilginiz olsun, kopyanızı almayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin