Ana sayfa Bankalar Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelmesi

Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelmesi

535
0
Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelmesi

Kredi kartı kullanımın artmasından bu yana pek çok kullanıcının aklında olan sorulardan bir tanesi de kredi borcunu ödeyemezsem evime haciz gelir mi sorusudur. Bu sorunun oluşmasında pek çok neden bulunmaktadır. Bunların başında ise aileden habersiz olarak çekilen krediler gelmektedir. Ülkemizde kredi borcu olanların oranı oldukça fazladır. Bu oran gözle görülür bir şekilde de artış göstermektedir. Bankalar borcun önüne geçebilmek amacıyla pek çok yola başvurmaktadır. Bankalar ilk olarak sizlerden bu borcu yapılandırmanız için anlaşmaya gitmektedir. Eğer borcunuzu yapılandırarak ödeyecek durumunuz yok ise yasal işlem başlatarak hakkınızda icra takibi gerçekleştirilmektedir.

Kredi Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelmesi

Kredi borcunuzu ödeyemediniz ve hakkınızda yasal takip başlatılmış ise ilk olarak malvarlığınız ile bu borcun temini sağlanmaktadır. Bu malvarlıklarınız içerisinde üzerinize kayıtlı ev, arsa, taşıt, tarla gibi pek çok taşınır ya da taşınmaz üzerinde haciz işlemi uygulanmaktadır. Eğer düzenli bir gelire sahip iseniz banka sizlerin gelirinin yaklaşık olarak ¼’üne haciz koymaktadır. Bankalar çoğunlukla malvarlığı üzerinde hacze gitmeyip maaşlar üzerinde bloke işlemi gerçekleştirmektedir.  Eğer maaşınızda pek çok blokeniz mevcut ise bu durumda malvarlığınız üzerinden borcunuzun temini için haciz işlemi gerçekleştirilir. Borcunuz ile ilgili bankalar tarafından gerçekleştirilen haciz işlemi için herhangi bir alt sınır bulunamamaktadır. Çok düşük tutarlar karşısında bile haciz işlemine maruz kalabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmez İse Eve Haciz Gelir Mi?

Bankanız sizlerin bu borcu ödeyebilmeniz adına yapılandırma, faiz silme ve taksit oranı artırma gibi birçok yolu denemektedir. Bu yolların sonunda ise borcunuzu ödememeniz halinde icra takibi yaparak maaşınızın ¼’üne haciz işlemi uygulamaktadır. Eğer herhangi bir maaşa sahip değilseniz bu durumda bankalar evinize haciz için gelmektedir. Fakat burada endişeleneceğiniz çok bir husus yoktur. Bankalar evlerde genel ihtiyacı karşılamak amacıyla kullanılan buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın, koltuk takımı ve TV gibi pek çok temel eşyayı haciz etmemektedir. Eğer bu eşyalardan birden fazlaya sahipseniz bu eşyalar üzerinde haciz işlemi uygulanmaktadır. Çok nadir olarak gözükse de bankalar bazen temel eşyaları lüks ihtiyaç olarak görüp haciz işlemini yapmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin