Ana sayfa Bankalar Kredi Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır

Kredi Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır

435
0
Kredi Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır

Bankacılık sektörünün ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte hem ülkemizde hem de tüm dünya da kredi kartı kullanımı oldukça artmaktadır. Kredi kullanımının artan gider ve harcamalarınızı karşılamak amacıyla çok faydası olsa da bilinçsiz bir şekilde kredi kullanımı sizler için kötü sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Günümüzde pek çok insan bilinçsiz olarak kredi kartı kullanmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise gelirini orantılı olmayan yüksek tutarda kredi talepleri ve çekimleridir. Ülkemizde ise gelire oranla fazla tutarda çekilen iki tür kredi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi konut kredisi diğeri ise ihtiyaç kredisidir.  Alınan bu kredilerin gerek tutar fazlalığı gerekse işlenen faizin fazla olması kullanıcılarını oldukça zor duruma düşürmektedir.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi Borcu Yapılandırma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Kredi borcu olanlara yönelik borçlarını ödeyebilmeleri için pek çok yapılandırma fırsatı sunmaktadır. Sizlerde kredi borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız önünüzde iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birincisi faizlerin düşmesini beklemeden bankanıza ait borcu daha düşük faiz imkânı sunan bankaya taşımak kaydı ile yapacağınız yapılandırma ikincisi ise belirli tutarlarda bankanıza ödeme taahhüdü vererek borcun bir kısım faizini sildirip yapacağınız yapılandırmadır. Eğer borcunuzu farklı bir banka üzerinden ödemek istiyorsanız borç taşıma işlemi yapmanız gerekmektedir bunun için her iki banka ile de iletişimde bulunmanız ve anlaşma sağlamanız gerekmektedir. Bu görüşmeler üzerinde sizlerin gelir belgeniz ve kredi notunuz ile aylık ödeyeceğiniz tutar oldukça önem arz etmektedir. Borç taşıma işlemi gerçekleştirmeyip aynı banka üzerinden faizleri düşürerek yapacağınız ödeme de bankanız borcunuzu yapılandırarak kredinizi yeniden taksitlendirecektir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırmanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde birçok insan kredi borcu batağındadır. Banka tarafından sizlere sağlanan bu krediyi ödeyememeniz durumunda iş yasal takibe ve hacze kadar uzanmaktadır. Bankalar tarafından bu borcu ödemeniz için sizlere belirli bir süre verilir. Bu süreyi aşmanız durumunda ise banka avukatları tarafından icra takibi işlemleri başlatılır. Bu süreyi geçirmeden bankanızın avukatı ile görüşerek kredi borcunuzu yapılandırma işlemine gidebilirsiniz. Bu düzeye kadar ilerleyen işlerde bankalar borcunu alabilmek maksadıyla faiz oranları düşürmekte hatta kredi borcunuz üzerine eklenen gecikme faizini silmektedirler. Borcunuzu yapılandırmanız hem daha kolay ödeme seçeneği sunmakta hem de bankanızla yasal sorunlar yaşamanızı engellemektedir. Sizlerde bu yapılandırma fırsatından faydalanarak kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz. Bu sizlerin gerek psikolojik olarak rahatlamanızı gerekse de borcunuzu rahatça ödeyebilmenizi sağlamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin