Ana sayfa Bankalar Kredi Borcu Nasıl Kapatılır?

Kredi Borcu Nasıl Kapatılır?

207
0
Kredi Borcu Nasıl Kapatma

Krediler, her ne kadar insanlara büyük avantajlar sunmuş olsalar da ödenemeyen pek çok kredi borcu birikerek insanlar üzerinde maddi açıdan oldukça büyük bir külfet oluşturmaktadır. Yükselen faiz oranları, gecikme faizleri ve misliyle katlanan borçlar insanları psikolojik olarak etkilemekte hatta intihara kadar sürüklemektedir. Borç ödemekten bıkan ve kredilerden kurtulmak isteyen pek çok insan borçlarını yapılandırmaya gitmektedir. Sizlerde yeni bir iş imkânına sahip oldunuz ya da elinize toplu bir para geçti ve kredinizi kapatmayı mı planlıyorsunuz? Bu makalemizde kredi borçlarınızı kapatırken göz önünde bulundurmanız gerek bazı noktalardan bahsedeceğiz.

Kredi Borcunu Kapatmada Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Borç kapatma kredi

Vade: Bankalardan elde etmiş olduğunuz kredilerin ödeme süresine vade denmektedir. İlk olarak ödeyeceğiniz borcun ne kadar vadesinin kaldığını bankanızdan ya da banka müşteri hizmetlerinden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Vadeniz son demlerine yaklaşmışsa toplu olarak ödeme yapmanız sizin için pek avantajlı sayılmaz. Örnek vermek gerekirse 24 ay vade ile çekmiş olduğunuz kredinin yaklaşık olarak 20 ayını ödediyseniz diğer ayları toplu olarak ödemenizin size pek faydası olmayacaktır çünkü faizler ilk ödemelerde kesilmekte sonlara yaklaştıkça ana paradan alınmaktadır.

Faiz: Bankadan almış olduğunuz kredilerin maliyetine faiz denmektedir. Talep etmiş olduğunuz tutarın üstüne ek olarak bankalara faiz ödediğinizi unutmamalısınız. Eğer tümden banka borcunuzu kapatmak istiyorsanız bankanıza başvurarak borcunuzu yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Bankalar almış oldukları faiz oranlarından kısmaya giderek müşterilerine karşı ödeme imkanı sağlamaktadır.

Kapatma Masrafı: Borç kapatma işlemlerinizde banka şubenizden borcunuzu erken ödediğiniz takdirde erken ödeme komisyonundan faydalanıp faydalanamayacağınız hususunu sorun. Eğer bankanız olumlu olarak bir cevap vermiş ise yaklaşık olarak %2 tutarında daha az borç ödeyeceksiniz.

Acil İhtiyaç: Genelde büyük şirketler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Banka şubeleri ile bire bir olarak görüşen ve eski borçlarını kapatmaları dahilinde yeni ve yüksek tutarda kredi sağlanabilmesi hususunda yapılan bir işlemdir. Bu işlem her ne kadar avantajlı gibi gözükse de hem banka güvenirliği açısından hem de sizlerin maddi olanaklarınız açısından oldukça riskli bir iştir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin