Ana sayfa Krediler Kredi Başvurunuzu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi Başvurunuzu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

168
0

Krediler insanların ekonomik ve finansal anlamda mali açıdan hayatını kolaylaştırmada kullanılan en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bunun başında ise taksitle alışveriş yapma imkânının yer aldığını söyleyebiliriz. Birçok insan gerekli nakit ihtiyacını gidermek amacıyla kredi başvurusunda bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda Kredi Başvurunuzu Etkileyen Faktörler Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankacılık sektörü de doğru orantıda gelişim göstermiştir. Geçmişe nazaran kredi başvurularınızı artık sms, müşteri hizmetleri ve internet bankacılığı yollarını izleyerek gerçekleştirebilmeniz mümkün hale gelmiştir. Sanal ortamlarda gerçekleştirmiş olduğunu kredi başvurularınız iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada bilgi talep edilirken ikinci aşamada bankalar tarafından belge istenilmektedir. Sanal ortamda yapılan ilk aşamayı aynı zamanda ön onay aşaması olarak adlandırmamız mümkündür. Bankaların fiziki şubeleri tarafından yapılan başvurularınızda bu ön onay aşamasından geçmektedir. Ön onay aşaması sizlerin kredi başvurusunun kabul edilip edilmeyeceğine yönelik belirlemelerin yapıldığı aşamadır.

Kredi Başvurusunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ön onay aşamasında sizlerin kredi başvurunuza yeterli şartların oluşup oluşmadığı incelenmektedir. Bu aşamada 18 yaşını doldurmuş olmanız, belgelendirebileceğiniz bir gelire sahip olmanız ve SGK dökümünüz incelenmektedir. Eğer bunlar bu aşamada yetersiz kalıyor ise bankanız sizlerden bilgi ve belge talebinde bulunabilmektedir. Bu bilgi ve belgelerin yanı sıra kredi notunuz başta olmak üzere birçok faktör incelenmektedir. Sizler için kredi başvurusunu etkileyen faktörleri listeledik;

İşte Kredi Başvurusunu Etkileyen Faktörler;

  • Kredi Notu: Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından bankalar ile yaşamış olduğunuz ilişkiler neticesinde oluşturulan ve tüm bankalar tarafından ortak olarak görülebilen puanlama sistemidir.
  • Kredi Sicili: Kredi Sicili puanınız kullanmış olduğunuz krediler ve kredi kartlarınızda ki ödeme düzeniniz, mevcut bor durumunuz ve yapmış olduğunuz kredi başvurularınız neticesinde oluşmaktadır.
  • Gelir Durumu: Bankalar kredi başvurularınızda sizlerden gelir durumunuzu belgelendirmenizi talep etmektedirler. Gelir durumunuzu belgelendiremediğiniz de başvurunuz büyük bir olasılıkla olumsuz olarak sonuçlandırılacaktır.
  • Kara Listede Olmak: Kara listede yer almanız kredi başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanmasını sağlayan en büyük etkenlerden bir tanesidir. Kara listeye genellikle birçok kredi borcu bulunan ve hakkında yasal takip işlemi başlatılan kredi ve kredi kartı kullanıcıları dahil olmaktadır.
  • Gerekli Belgelerin Temini: Bankalar tarafından istenilen gerekli belgeler temin edilmediğinde bankanı yapmış olduğunuz başvurunuzu otomatik olarak reddetmektedir. Bu belgelerin başında ise gelir durumunuzu gösterir belge gelmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin