Ana sayfa Bankalar Devlet destekli konut hesabı nedir ?

Devlet destekli konut hesabı nedir ?

556
1
Devlet destekli konut hesabı nedir ?

Bankaların müşterilerinin uzun vadede birikim yapmasına olanak sağlayan, tasarrufu özendirerek onların daha fazla para biriktirmesini amaçlayan, Devlet katkısının da eklenmesiyle kişilerin ev almasını sağlayan bir hesaptır. Bu hesap en az 3 yıl vadeyle açılmak zorundadır.

Kimler konut hesabı açabilir?

Kişilerden kendi üzerine bir konutu olmayan, müstakbel tapusu bulunmayan ve kat irtifakına taraf olmamış olanları; bankalara başvurdukları takdirde kişilerin konut hesabını açmalarına olanak sağlar.

Konut hesabı esnasında devlet katkısı ne zaman alınabilir?

Konut hesabı nedir ?

En az 3 yıl boyunca açılacak konut hesabına düzenli ödemeleri yapan ve çekme limitine uygun şartları yerine getiren kişilere; konut satın aldıkları ilk 6 ay içerisinde başvurmaları halinde gerekli evraklar hazırlanır. Banka bu evrakları başvurudan sonraki ilk 10 günde ilgili bakanlığa gönderir. Bu sayede kazanılmış olan devlet katkısı, kişilerin banka hesabına aktarılır.

Düzenli ödemeler en az kaç ay boyunca, ne kadar olmalıdır?

Konut hesabına katılan kişiler, en az 36 ay boyunca düzenli olarak konut hesabına ödeme yapmak zorundadır. Bu ödemeler en az 313,72 TL ve en yüksek 3.137,15 TL olarak belirlenmiştir. Eğer kişiler konut hesabını açarken 3 aylık ödeme planları şeklinde açtıysa alt ve üst limitler bu miktarların tam olarak 3 katı olacaktır. Ödemeler 3 aydan 3 aya düzenli şekilde ve aksatılmadan yapılmalıdır.

Ödeme düzenini kişiler belirleyebilir mi?  

Konut hesabında kişiler için belirli şartlar sunulmuştur. Örneğin ödemeler sadece aylık ve 3 aylık olacak şekilde planlanabilir. Alt ve üst limitte ödeme miktarları belirlenmiştir. Bu sınırlar içerisinde kişiler, ilgili borç ödeme miktarını ve gününü seçebilirler.

Konut almadan önce devlet katkısı alınabilir mi?

Böyle bir durum söz konusu değildir. Zaten devlet katkısı, konut alımından sonra yapılacak başvuru sonrasında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ilgili hesaba yatırılır. Bu yüzden konut almadan önce devlet katkısı alınamaz.

Konut hesabı ne zaman kapatılabilir?

Konut hesabı belirli zaman ve para miktarlarıyla sınırlandırılmış olsa da, istenildiği zaman kapatılabilir. Fakat 3 yılı geçmeyen zamanlarda hesap kapatılırsa, ilgili faizler geri alınır ve ödemesi yapılmaz. Fakat 3 yıllık vadeyi doldurduktan sonra yapılacak hesap kapatma işlemlerinde, gerekli faiz ödemesi de yapılmaktadır.

 

1 YORUM

  1. Faizler çok arttı. Devletin konut sahibi olmamız için bizi desteklemesi gerekiyor. Kredi çeksek bir evde bankaya almış oluyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin