Ana sayfa Bankalar Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları

223
0
Borç kapatma kredisi

Bulunduğumuz yıl içerisinde gerek döviz ve altın artışları gerekse TL alım gücünün düşmesi borçlarımızı ödememiz konusunda da sorunlar yaşamamıza neden oldu. Ekonomik sıkıntılar yüzünden borçlarınızı doğru zamanda ödeyemeyenler için bazı bankalar borç kapatma kredisi adı ile krizi fırsata çevirme peşindeler.

Bizde bu yazımızda sizler için borç kapatma kredisi nedir, kimler veriyor ve avantajları var mı incelemeye çalıştık. Tamamını okursanız faydalı bir yazı olduğunu göreceksiniz diye umuyorum.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Aslında adı her ne kadar borç kapatma kredisi olarak anılsa da buna borç transferi demek daha doğru olacaktır. Kredi veya kredi kart borçlarınızı farklı bir banka ile anlaşıp oraya taşımanızı sağlıyor. Farklı bankalarda olan ve ödeme konusunda güçlük çektiğiniz borçları tek bir bankaya taşıyabilir ve yeni faiz oranları ile ödeyebilirsiniz. Bir çok banka bu tarz hizmetlerini gündeme getirdi ve uygulanmaya başlandı. Yapılan yeni sözleşme ile diğer banka da olan borç kapatılır ve yeni oranlardan yeni bankanıza ödemeler başlar.

İşlem bu kadar basittir.

Peki hangi bankalar borç transferi kredisi veriyor?

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Borç kapatma

Yukarıda yaptığım açıklamayı bu alt başlıkta biraz daha açıp, ondan sonra bankaları sizlere vereceğim. Aldığımız konut, ihtiyaç veya taşıt kredisi hatta kredi kartı borçları fark etmeksiniz bu işlem ile taşınabilmektedir.

Ödemekte zorlandığınız borcunuz 3 ay üst üste ödenmezse, bankalar yasal yollara kanunen başvurmaya hak kazanırlar. Bu durumla karşılaşanların ilk yapması gereken bana kalırsa banka ile borç yapılandırma üzerine görüşmek olmalı. Eğer bankanız bu tarz bir yaklaşıma sıcak bakmazsa o zaman borç kapat kredisi veren bankalar ile görüşün. Böylece borcunuzu farklı bir bankaya taşıyın.

Her banka bu tür kredi transferlerine sıcak bakmasa da ekonomik koşullar gereği şuan bir çoğu hizmet veriyor. Altta bankaları ve faiz oranlarını veriyorum.

  • QNB Finansbank – %1,50
  • İş Bankası – %1,60
  • Vakıflar Bankası – %1,63
  • İNGBank – %1,80
  • Akbank – %1,85
  • Yapı Kredi – %1,88

Aktif olarak tercih edilen ve hizmet sunan, borç kapatma kredisi veren bankalar bunlardır.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

Borç kapatma kredisi almak için üstte verdiğim bankalar başta tüm bankalar ile görüşebilirsiniz. Hali hazırda olan borcunuzu ve bunun transferi için hizmet verip vermediklerini öğrenin. Ardından hizmet verenlerin borç kapatma kredisi faiz oranlarını karşılaştırın. Bununla beraber kredi masraflarını ve sigorta bedellerini de hesaba katmayı unutmayın.

Uygun görülen banka ile yeni bir sözleşme ile hizmet anlaşması sağlayabilirsiniz. Şubeler dışında maalesef bu tip işlemler yapılamamaktadır. O yüzden çağrı merkezi veya internet bankacılığı ile işlem yapmanız pek mümkün değildir.

Kredi ödemelerinde olduğu gibi kredi kartı borçlarınız içinde bu işlemleri yapabilirsiniz. Her bankada farklılık gösterse de çoğunlukla 48 aya kadar vade verilerek kredi kartı borçlarınızı bu krediler ile kapatabilrisiniz.

Borç Transferi Başvuru Şartları

Borç transferinden yararlanmak için öncelikle kredi notu dikkate alınacaktır. Bunun bilincinde olmalısınız. Yani borçlarınızı ödeyemediğiniz durumlara düşmeden evvel bu kararı vermelisin.

Çünkü kredi notunu etkileyen kriterlerin başında ödemelerin düzenli yapılmaması gelir. 2018 yılı için konuşmam gerekirse konut kredisi dışında ki tüm krediler için şuan borç transferi yapılabiliyor. 2019 yılında belki konut kredisi içinde işlem yapılabilir olur. Eğer değişirse bilginiz olsun. Şuan yazdıklarım 2018 yılı için geçerlidir.

Başvuru yapabilmeniz için son 3 ay içinde size ait bir fatura, gelir belgesi, ikametgah ve tabi ki kimlik belgeniz gerekiyor. Bankalar ayrıca ek isteklerini size iletebilir. Bankadan bankaya farklılık gösterecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin