Ana sayfa Bankalar Banka Dışında Kimler Kredi Verir?

Banka Dışında Kimler Kredi Verir?

565
0

Günümüzde birçok insan finansal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalardan kredi temin etmektedir. Fakat bankalar tarafından her başvuru olumlu olarak sonuçlandırılmamaktadır. İnsanlar ise bu durumu önlemek ve acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla banka dışında kredi veren kuruluşları araştırmaktadır. Sizlere bu yazımızda Banka Dışında Kimler Kredi Verir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Banka Dışında Kimler Kredi Verir ?

İnsanlar genellikle eğitim, sağlık, yakıt, giyim, gıda ve acil nakit ihtiyaçların giderilmesi amacıyla kredi imkânından faydalanma istemektedir. Bankalara yapmış olduğunuz başvurular genellikle kredi notunuzun kötü olması, düşük gelire sahip olmanız, düzensiz ödeme biçiminiz olması, kredi sicilinizin bozuk olması ve bankalar ile yaşamış olduğunuz diğer sorunlar nedeniyle reddedilmektedir. Bankalar tarafından başvurusu reddedilen birçok insan banka dışında kredi veren kuruluşlar aracılığıyla kredi almak istemektedirler. Banka dışında kredi veren kuruluşlar bu kredileri özel izin ve yetki sonucu vermektedir. Bu kuruluşlardan en bilindik olanları ise Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, OYAK ve POLSAN’dır. Bu kuruluşlar müşterilerine karşı olarak düşük faiz oranları ve yüksek vade seçenekleri ile birlikte kredi imkânı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra devlet tarafından girişimci ve yatırımcılara yönelik olarak teşvik kredileri bulunmaktadır. Bunun başta geleni ise herkes tarafından bilinen karşılıklı ya da karşılıksız olarak hibe kredi desteği sağlayan KOSGEB’tir.

Bankalar dışında kredi veren kuruluşlar nelerdir ?

Devlet tarafından belirli yönetmelikler dahilinde izin verilen ve vatandaşlara kredi imkanı sağlayan kamu veya özel kuruluşlar BBDK kayıtlı olmaktadır. Bu hususa özellikle dikkat etmeniz sizlerin yasal çerçeveler dahilinde işlem yapmanız için oldukça önem arz etmektedir. Sizler için banka dışında kredi veren kuruluşları listeledik;

  • OYAK
  • POLSAN
  • KOSGEB
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri
  • Vakıflar
  • Dernekler
  • Yardımsever İş Adamları
  • Kalkınma Ajansları
  • Bölgesel Yardım Kuruluşları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ve bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlar devlet tarafından yasal düzenleme ve güvence ile kredi imkânı sağlamaktadır. Bankalar tarafından ya da diğer özel veya devlet kuruluşları tarafından elde edeceğiniz kredilerde dikkat etmeniz gereken temel hususlar yer almaktadır. Bunların başında ise yasal çerçeveler içerisinde kredinin temin edilmesi, faiz oranları ve vade seçeneklerinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir.  Tefecilik gibi yasal olamayan yerlerden kredi temin etmeye çalışmak sizlerin hem para güvencesi ve hayat güvenceniz açısından oldukça tehlikelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin