Ana sayfa Bankalar Asgari ödeme yapmak kredi notunu nasıl etkiler ?

Asgari ödeme yapmak kredi notunu nasıl etkiler ?

297
0
Asgari ödeme yapmak kredi notunu nasıl etkiler ?

Kredi kartları; insanların sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak için bazen gelirlerinin dışına çıkarak harcama yapabilmesini sağlayan bir uygulamadır. Düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında kredi kartı büyük bir avantajın elinizde olmasını sağlayacaktır. Fakat kredi kullanımı iyi bir planlamayı gerektirir. Çünkü bu düzen sağlanmadığı takdirde oldukça büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Bilinen en büyük yanlışlıklardan birisi olan ‘asgari ödemesini yaparım, gerisi sabit kalır’ uygulaması, yapılan hataların başında gelir. Aslında bankaların en sevdiği müşteriler, asgari ödemesini yapmış ve kalan borcu ödemeyen kişilerdir. İşte bu kişilere de banka içerisinde uygulanan en büyük faiz oranı işleyecektir. Tüm bu konuları daha da derinlemesine incelemek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Asgari ödeme yapmak kredi notunu nasıl etkiler?

Asgari ödeme yapmak kredi notunu nasıl etkiler ?

Asgari ödeme yapmak; içinde belirli varyasyonlara sahip olan uygulamalar içermektedir. Evet aslında ‘asgari ödeme yapmak kredi notunu etkilemez’ diye bir doğru vardır. Fakat bu sadece son ödeme tarihine kadar asgari ödeme yapılması ve kalan borcun da ay sonunda kapatılması durumunda geçerli olacaktır. Sadece bu işlem bünyesinde kredi notunuzda herhangi bir değişme olmayacaktır. Çünkü asgari ödemeden sonra tüm borcun ödenmesi bankaya, işlerin olumlu gittiğine dair sinyaller vermektedir.

Asgari ödeme yapmak hangi durumda kredi notunu düşürmektedir?

Öncelikle şu bilinmelidir. Ödeme planı dahilinde son ödeme tarihi geçirilmiş ve yatırılmamış her borç, kredi notunuzu daha da aşağı çekecektir. Çünkü bankalar inceleme esnasında kredi notunu belirlerken, oluşan borcun o ay sonunda ne kadar kaldığına bakarlar. Bu sayede kişilerin ödeme gücü ve performansı bu analizlere bağlı olarak tespit edilir. Asgari ödeme yaptığınız ve diğer kalan borcu ödemediğiniz her ay, kredi notunuz daha da aşağı seviyelere inecektir. Mevcut borç durumunuz, belki de uygulanacak faizlerden dolayı düşme eğilimi yerine sabit kalma, hatta artma eğilimine bile girecektir. Bu yüzden olumlu sinyalleri çoğaltmak ve kredi notunuzu düşürmemek istiyorsanız, ödeme günü gelmiş olan borçlarınızı tam şekilde ödeyiniz. Bu sayede kredi notunuzu sabit tutmuş veya arttırmış olacak, ileride oluşabilecek her türlü banka işleminde geri planda daha güzel bir bakış açısı sağlamış olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin