Ana sayfa Konut Kredileri 2019 Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

2019 Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

225
0

İnsanlar genellikle yatırım yapmak ya da barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla konut kredisine başvurmaktadırlar. Eğer geliriniz düşük ve herhangi bir birikiminiz yoksa ya da ev almanıza kalan parayı tamamlayamıyorsanız bankalar tarafından verilen konut kredilerinden faydalanmanız mümkündür. Sizlere bu yazımızda 2019 konut kredisi nasıl hesaplanır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Konut kredilerini temin ederken belirli masrafları da göz önünde bulundurarak bütçenizi ona göre ayarlamanız sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Konut kredilerini alırken dikkat etmeniz gereken pek çok husus yer almaktadır. Bu hususların başında ise faiz oranının düşük olması gelmektedir. Çünkü almış olduğunuz kredilerin limitleri oldukça yüksek tutarlarda olacaktır. Bu ise uzun süreçte bir ödeme yapacağınız anlamına gelmektedir. Bu ödemeleri yüksek faiz oranları ile birlikte yaptığınızı düşünecek olursak da bir ev parasından fazlaca tutar ödeyeceğiniz gözetilebilir. Bu nedenle konut kredisi alırken hem masraflar hem faiz oranı hem de vade seçeneği açısından oldukça çok özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde çok büyük bir borç ile karşı karşıya kalabilmeniz mümkün hale gelecektir.

2019 Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredisi başvurularınızda banka ile ilk olarak çıkacak masraflarında hesaplanmasını talep etmeniz bütçenizi ayarlayabilmeniz için size avantaj sağlayacaktır. Bunun yanı sıra aylık gelir durumunuzun yaklaşık olarak %40 oranında borçlanma tutarını hesaplamanız taksitleri ödemenizde sizlere fayda sağlayacaktır.

Konut kredisi alırken iyi bir analiz yapmak sizleri gelecekte karşılaşacağınız ani harcamalarda ki olumsuzluklardan kurtaracaktır. Bunun için düzenli olan geliriniz, birikimiz, aylık ev ödemeleriniz ve diğer borçlarınızın toplamı tutarında ödeyebileceğiniz düzeyde kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ani çıkan ihtiyaçların giderilmesi içinde gelirinizden bir miktarını ayırmanız mali olarak sizleri rahatlatacaktır. Konut kredi taksitleri; faiz tutarı ve anapara üzerinden hesaplanmaktadır. Konut kredisinde diğer kredilerden farklı olarak KKDF ve BSMV vergileri alınmamaktadır. Bankalar tarafından  konut kredisi taksit tutarları aşağıdaki formül ile belirlenmektedir.

  • Taksit Tutarı = Kredi Tutarı x Faiz x (1 + Faiz)/ (1 + Faiz) -1

Konut kredisi kullanırken iyi bir analiz ve strateji ile birlikte ödeme planı hazırlamanız ekonominiz açısından oldukça önem arz etmektedir. Aksi halde ödeme planı olmadan yapacağınız ödemeleri aksatmanız halinde gecikme faizi ile birlikte daha çok tutar ödemeniz gerekecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin