Ana sayfa Ekonomi Projeme Nasıl Yatırımcı Bulabilirim?

Projeme Nasıl Yatırımcı Bulabilirim?

759
0

Gelişme aşamasında bulunan şirketler ya da girişimcilik adına faaliyet gösteren insanlar için en büyük problemlerden birisi yatırımcı bulmaktır. Gerekli sermayesi olmayan ve maddi imkânsızlar neticesinde şirketini büyütemeyen kişiler bulmuş oldukları yatırımcılar sayesinde hem şirketlerini büyütmekte hem de kar sağlamaktadırlar. Sizlere bu makalemizde projeme nasıl yatırımcı bulabilirim sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Yatırımcıların Genel Özellikleri Nelerdir?

Yatırımcılar belirli bir alanda kendini kanıtlamış ya da belli bir birikime sahip olan kişilerdir. Genellikle özelliklerinden bahsetmek gerekirse gelirleri yaklaşık olarak yüz bin TL, yaşları 40 ile 60 yaş aralığında servetleri 1 milyondan fazla, başarılı ve azimli insanlardır. Yatırımcılar projelere destek sağlamadan önce ya da yeni projeye başlamadan önce ince eleyip sık dokumaktadırlar. Yapmış oldukları bu detaylı analiz sayesinde talep ve arza göre yeni sektörlere atılmakta ve şirketlerini büyütmektedirler.

Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Projenize yatırımcı bulmak istiyorsanız ilk olarak hangi iş alanında ve hangi girişimde bulunacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Belirlemiş olduğunuz iş alanı ya da girişiminiz üzerinde faaliyet gösteren diğer şirketlerin yanı sıra farklı bir alanda hizmet veren büyük şirketlerden de yararlanabilirsiniz.

Yatırımcılar Neye Dikkat Eder?

Yatırımcılar dışarıdan gelen projelere yönelik olarak başvuru istemektedirler. Bu başvurunun yanı sıra projenizin maliyeti, ürün ya da şirket pazarı ile sağlayacağı kar ve zarar oranları dahil olmak üzere pek çok noktada inceleme gerçekleştirmektedirler. Bu incelemeler sonucunda projeniz ile ilgili sizlere olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş sağlamaktadırlar. Projenizin yatırımcılar tarafından olumlu olarak sonuçlanmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar mevcuttur. Bunların başında ise pazarlama zekâsı gelmektedir. Eğer yatırımcınızı etkilemek istiyorsanız iyi bir ticari zekâya ihtiyacınız vardır. Bununla beraber iletişim diliniz, diksiyonunuz, davranışlarınız, iş hayatı tecrübeleriniz, diğer sektörlerde ya da projeniz ile ilgi deneyimleriniz gibi pek çok hususa dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yatırımcılara Nasıl Ulaşılır?

Parlak bir iş fikriniz varsa ya da kurmuş olduğunuz işletmenize yoğun talep var ve ödemeleri sağlamanız mümkün değilse yatırımcıların ilgi odağı haline gelmeyi başarmışsınız demektir. Tabi bunun yanında yukarıda belirtmiş olduğumuz bazı püf noktalara da dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yatırımcılar ile iletişim kurmak istiyorsanız network siteleri üzerinden projeniz ile ilgili destek alabilir ve kendinize uygun bir yatırımcı bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin