Ana sayfa Girişimcilik Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı

375
0
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı

Ülkemizde gerek özel sektör gerekse kamu gibi iş imkânı sunulan pek çok alanda özgeçmişinize dair bilgiler istenmektedir. Özgeçmiş ya da günümüzde en çok kullanılan ismi ile CV sizlere ait beceri, deneyim, tecrübe, eğitim durumu ve ilgi alanlarınız gibi birçok bilgiyi içeren kısa bir özettir. İşverenler tarafından istenen bu belge sizlerin belirli kriterlere uygunluğunuzu kontrol etmek amacıyla talep edilmektedir. Özgeçmiş yazmak içinde belli başlı kuralara dikkat etmek gerekmektedir. Birçok CV örneğine web site adreslerinden ulaşabilirsiniz. Oluşturulan şablon CV’ler sizlerin iş başvurunuz için yeterli düzeydedir.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmişinizi düzenlerken beceri, eğitim ve tecrübeleriniz kısmına belirlemiş olduğunuz hedefe yönelik olarak doğru ve sade bir dil bilgisi kullanmalısınız. Bunun yanı sıra bilgilerinizi ilk olarak geçmişten günümüze doğru sıralamanız ve yazı tipinizin Times New Roman, Arial ve Calibri gibi resmi bir yazı tipi olması önerilmektedir. Özgeçmişinize öncelikle ad, soyad, doğum tarihi, adres ve iletişim gibi bilgilerle başlamalısınız. Ardından kronolojik bir şekilde eğitim, iş ve tecrübelerinizi sıralamalısınız. Almış olduğunuz sertifika ve başarı belgelerinizi özgeçmişinize eklemeniz de sizler için oldukça fayda sağlayacaktır. En sonunda ise işi neden istediğinize ve ne katkı sağlayacağınıza dair mesaj bırakmanız işveren açısından olumlu bir düşünce sağlayacaktır. Tüm bu hususlara dikkat etmeniz sizler için diğer CV’lere karşı büyük avantaj sağlayacaktır.

Özgeçmiş Hazırlamanın Faydaları Nelerdir?

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı

Günümüzde pek çok iş veren sizlerden özgeçmişinizi talep etse de bunun yanı sıra yüz yüze görüşme yöntemi ile de iş alımı gerçekleştirmektedirler. Sizler yüz yüze görüşmelerinizde de CV’nizi işverene teslim edebilirsiniz. Bu sizler için hem akılda kalıcılık hem işi ne kadar istediğiniz hem de resmiyet açısından oldukça önem arz etmektedir. Gerek iş deneyiminiz gerekse almış olduğunuz başarı belgeleri ile sertifikanızı da CV’nize ek yapmayı unutmayın. Her ne kadar özgeçmişiniz önemli olsa da işveren ile yapacağınız görüşmelerinizde de dikkat etmeniz gereken birçok husus yer almaktadır. Görüşmelerinizde sakin ve akıcı bir dil ile jest ve mimiklerinizi kullanmayı ihmal etmeyin bu size CV’nizin yanında ek olarak diğer başvuru yapanlara karşı büyük bir avantaj sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin