Ana sayfa Girişimcilik Kariyer Planlama Nedir?

Kariyer Planlama Nedir?

653
0
Kariyer Planlama Nedir?

Günümüzde pek çok kişi işinde uzmanlaşmaya ve kendisini bu işte daha iyi bir noktaya taşımaya çalışmaktadır. Birçok kez kariyer planı kelimesine rast gelmişsinizdir. Peki, hiç ne anlama geldiğini düşündünüz mü? Kariyerin anlamı kişinin hayatı boyunca edinmiş olduğu tecrübe ve bilgiler ile birlikte bir alanda tam anlamıyla uzmanlaşması ve bu konuda popülarite kazanmasıdır. Kariyer yapmak istiyorum cevabını pek çok kişiden duymaktayız. İşte buradaki kariyer kişinin kendi alanında uzmanlaşarak işini belirli bir noktaya taşıması ve ismini duyurmasıdır.

Kariyer yapmak istiyorsanız ilk olarak iş deneyimlerinizi, bilginizi, tecrübenizi ve iletişiminizi iyi olarak geliştirmeniz gerekmektedir. Hangi sektör ve hizmet olursa olsun bu konuda edineceğiniz deneyim ve tecrübe sizleri alanınızda uzmanlaştıracaktır. Bu uzmanlığı ise farklı noktalara getirerek kalıcı bir isim bırakabilirsiniz. İşte tüm bu hususlar sizlerin kariyerinizi oluşturmaktadır.

Kariyer Planı Nedir?

Kariyer Planlama Nedir?

Belirlemiş olduğunuz alanlarda uzmanlaşmak isteyerek bir süreç içerisinde titiz ve özenlilikle hareket etmeniz kariyerinizi planlamanız demektir. İyi bir kariyeriniz olsun istiyorsanız, öncelikle bir hedef belirlemelisiniz. Belirleyeceğiniz bu hedefi kısa ve uzun vadeli olarak planlamanız ve hedefiniz doğrultusunda bıkmadan usanmadan çalışmalısınız. Disiplini, düzenli ve azimli çalışmak sizi hedeflerinize götürecek ve alanınızda uzmanlaşmanızı sağlayacaktır. Uzlaşmanızı sağlayacak tüm bu hususlar ise tamamıyla kariyer planı yapmaktan geçmektedir.

Kariyer Planı Nasıl Yapılır?

Kariyer planı yapmak istiyorsanız uzmanlaşacağınız alanızı iyi bir şekilde inceleyip analiz etmeniz gerekmektedir. Hedeflerinizi belirlerken bir plan ve süre dahilinde yapmanız sizler için oldukça fayda sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse uzmanlaşacağınız alanda yapacaklarınızı 6 ay, 2 yıl ve 5 yıl gibi periyotlara bölerek bu hedeflere muhakkak ulaşmaya çalışmalısınız. Bu süreç içerisinde önünüze pek çok engel çıkacaktır bıkmadan usanmadan bu engelleri aşmaya çalışmalısınız. Eğer bir konuda iyice uzmanlaşmak istiyorsanız o konuda uzman diğer kişiler içerisinde bir rekabet sağlamalısınız bu rekabet sizleri daha iyi bir noktaya getirecektir. Rekabet sağlarken yapmanız gereken en önemli husus bir işin ya da hizmetin daha iyisini ve kalitelisini yapabilmektedir. Bunu sağlamanız takdirinde sizlerin adı bu konuda daha çok anılacaktır. Sizlerde bu iyi bir planlama doğrultusunda ilerleyerek kariyer elde edebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin