Ana sayfa Burslar KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

391
0

Öğrencilik hayatı denilince ilk akla gelenlerden birisi yüksek öğrenimde yaşanan maddi sıkıntılardır. Üniversite öğrencilerine yönelik olarak verilen öğrenim kredileri özellikle dönem başlarında oldukça çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Sizlere bu yazımızda KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Günümüzde birçok vakıf, dernek ve kuruluşlar öğrencilerin öğrenim hayatında yaşamış oldukları maddi olumsuzluklara yönelik olarak burs imkanı sağlamaktadır. Bakıldığında ise yüksek öğrenim kurumlarında öğrenci olarak yer alanların birçoğu hem devlet tarafından hem de vakıf, dernek ve kuruluşlar tarafından sağlanan burs imkânından faydalanmak istemektedirler. Temin edilen burslar sayesinde öğrenciler başta eğitim olmak üzere birçok ihtiyacını giderebilmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında öğrencilik faaliyetini sürdüren birçok öğrenci için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sağlanan bursların yeri de oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra KYK tarafından sağlanan öğrenim kredisi ile de ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür.

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK öğrenim kredisi olarak da adlandırılan ve Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan bu kredilerin tutarları okumuş olduğunu programa göre değişiklik göstermektedir. Burs ücretleri her yıl ülkenin mali ve ekonomik durumuna yönelik değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra öğrenim kredisi almak içinde belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

KYK Öğrenim Kredisi temin etmek isteyen öğrenciler başvurularını resmi web adresinden ya da imkân sağlanan diğer elektronik ortamlardan kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler. Burs başvuru sonuçları kurumun resmi web adresinden öğrencilere duyurulmaktadır. Burs başvuru işlemleri genellikle sonbahar aylarında yayımlanmaktadır. KYK Öğrenim Kredilerinde öğrencilerin belirli kriterleri taşıması istenilmektedir. Bu kriterlerin başında ise öğrenim kurumlarında göstermiş olduğunuz başarı durumunuz gelmektedir. Bu başarı durumunun devam etmesi bursunuzun kesilip kesilmemesi durumu içinde oldukça önemli etkenler arasında yer almaktadır. KYK tarafından sağlanan burs ücretleri öğrenim derecesine göre değişim göstermektedir. Ayrıca bu burs ücretleri senelik olarak değişiklik göstermektedir. Bunu kısa bir şekilde listelemek gerekirse;

İşte KYK Öğrenim Kredisi Ücretleri;

  • Önlisans ve Lisans Öğrenim Bursu Ücretleri = 500 TL
  • Yüksek Lisans Öğrenim Bursu Ücreti = 1000 TL

Doktora Öğrenim Bursu Ücreti = 1500 TL

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin