Ana sayfa Borsa Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

466
0
Kripto Para Nedir?

Kripto para borsası ile teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte artık ülke para birimleri yerini sanal para birimlerine bırakmaya başlamıştır. Bitcoin isimli kripto para ile başlayan bu akım 2017 yılından bu yana hızla büyümektedir.  Dijital ya da sanal para olarak adlandırılan bu kripto paralar geleceğin ödeme olanakları arasında gösterilmektedir. Bu paralar şimdilik sadece kripto para borsalarında kullanılmaktadır. Fakat hızla büyüyen ve gelişen bu teknoloji ortamında kripto paraların geleceğe yönelik finansal ve ekonomik işlemlerde kullanılması muhtemeldir.

Tüm para borsaların ve işlemlerinde olduğu gibi kripto para ile yapacağınız işlemlerinizde de dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Belirli bir yükseliş ve düşüşe sahip olan kripto para piyasalarını iyi bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Birçok kullanıcının hırsına yenik düşerek çekmiş olduğu kredileri kripto paralar üzerinden değerlendirmek istediğini görmekteyiz. Piyasalar üzerinde yaşanan dalgalanmalar kripto para kullanıcıları için oldukça tehlikelidir. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla bilinçli ve bütçenize uygun şekilde işlem yapmanızı tavsiye ederiz.

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Günümüzde kripto para denildiği zaman ilk akla gelen bitcoin olmaktadır fakat bitcoinin yanı sıra binden fazla kripto para çeşidi bulunmaktadır.  Kripto paralar dijital ortamda yazılım uzmanları tarafından yüksek performanslı bilgisayarlar kullanılarak üretilen ve aracı kurum olmaksızın kullanılan dijital paralardır. Kripto paraların başlangıcı 2008 yılına dayanmaktadır ve ilk kripto para bitcoindir. 2017 yılında ise bitcoin ile birlikte tüm kripto paralar yükselişe geçerek büyük bir kar avantajı sağlamıştır. Yine aynı yıl içerisinde kripto paralarda ki bu yükselişi fırsat bilen birçok kullanıcı yapmış oldukları al sat işlemi ile oldukça güzel kar elde etmiştir.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası bilindik borsalardan biraz farklı olsa da temelini yine diğerleri gibi al – sat işlemi oluşturmaktadır.  Kripto paraların diğer para borsalarına göre en temel ayrım noktası ise herhangi bir aracı kurumun olmamasıdır. Kripto para borsalarında elinizde bulunan paranız ile birlikte coin alabilir ve bu aldığınız coinler üzerinden al – sat işlemi yaparak para kazanabilirsiniz. Kripto para borsalarında birbirinden farklı coinler üzerinden işlem yapmanız mümkündür. Bu aşama da sadece hangi coinler üzerinden işlem yapacağınızı belirlemeniz sizlere yetecektir. Ayrıca kripto para borsalarında bitcoin, litecoin ve etherum gibi pek çok coinin takasını ve değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para borsalarında yer alan coinler genellikle dolar ya da euro üzerinden alınıp satılmaktadır. Sistemin gelişmesi ile birlikte bu alım satım işlemini birçok ülke para birimi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi ayrıca Türk Lirası üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin