Ana sayfa Bankalar Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?

636
0
Kar payı ve faiz

Yerli paranın devreye girdiği yıllardan günümüze kadar uzanan bankacılık sektörü içerisinde sık sık duyduğumuz faiz terimi her kesin tarafından bilinmektedir. Bazılarımız tarafından kabul görmeyen bir uygulama olsa da kullanımı her zaman devam etmiştir.

Buna ek olarak ülkemizde kurulmaya başlanan Katılım Bankaları müşterilerine faiz kelimesi dışına çıkarak kar payı adı altında hizmet vermeye başlamışlardır. Sayısı da süreç içerisinde artan bu bankaların çıkışı kar payı ile faiz arasında ki fark nedir sorusunu daha çok duymamızı sağlamıştır.

Yazımızın içerisinde terimlerin hem anlamlarını hem de aralarında ki farklılıkları sizlere sunacağım.

Kar Payı nedir?

Faiz ve kar payı

Kar payı, şirket üzerinde ki ortaklığın oranına göre hesaplanır. Bankanın bir yıllık dönem içerisinde elde ettiği net karın ortalara dağıtılmasını ve dağıtımında hisse miktarlarına göre hesaplanmasını gerektirir. Yani kısacası ortaklara hisse değerleri üzerinden yıllık net karın dağıtılmasıdır.

Faize göre biraz işleyiş farkı olsa da bu karın sağlanış şekli dolayısı ile faize benzerliği vardır.

Faiz nedir?

Faiz ise bir şirkete verilen paranın karşılığında kiralama miktarı olarak alınan farkın adıdır. Yani paranızı kiraya vermek, ya da bankalardan aldığınız parayı kiralık olarak almak ve farkı ile geri ödemek.

Bunu da kısaca paranın kiralama bedeli olarak nitelendirebiliriz. Faiz ile çalışan bankalara mevduat bankası denilmektedir.

Basit faiz, bileşik faiz, birikmiş faiz, akdi faiz, temerrüt faiz ve yasal faiz gibi çeşitli türleri vardır.

Kar Payı ile Faizin Farkları Nelerdir?

Asıl soruya geçelim isterseniz. Aslında en basit şöyle açıklayabilirim;

  • Faizde iş cinsi aynı olan iki nesnenin bir taraf tarafından kabul gören fazlalığıdır. Faizde anaparanız ve vade belirlidir. Fakat kar payı için işler farklıdır. Paranın yatırıldığı bir proje vardır. Buradan elde edilecek verimlilik net değildir. Daha sonra netleşecektir. Elde ettiğiniz kar miktarına göre de alacağınız verim artacak veya düşecektir. Kar payı yüksek olan bir işe harcanan paranın geri dönüşü daha kazançlı olacaktır.

Halk arasında bakıldığında bu iki kavram bazıları için aslında aynıdır. Neden derseniz, iki tarafta bir banka. Her ikisi de sizin paranızı kullanıyor. Biri faiz adı altında başkasına veriyor. Diğeri kar payı adı ile yine sizin paranızı kullanarak iş yapıyor. Her ikisinde de paranızı kullandırmış oluyorsunuz. Karşılığında hiçbir iş yapmadan oturduğunuz yerden geri dönüşü oluyor. Emek harcamamış oluyorsunuz.

Fakat birinde doğrudan paranızın miktarına ve değerine göre finansal dönüşü kesindir. Diğerinde şirkete ortalık adı altında verdiğiniz paranın karşılığı şirket karına bağlıdır.

Yazımızda sizlere kar payı ile faizin farklarını anlatmaya çalıştım, umarım yeterli olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin