Ana sayfa Ekonomi Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler

316
0

Ekonomik gelişmeler ve faaliyetler günlük hayatımızı olumlu ya da olumsuz olarak birçok yönde etkilemektedir. Ekonominin bu denli hayatımızın her alanında yer alıyor olması bizleri bazı temel bilgileri edinmemize ve bilmemize zorlamaktadır. Bunun yanı sıra ekonomi içerisinde bilmemiz ya da öğrenmemiz gereken birçok hususunda yer aldığını söyleyebiliriz. Sizlere bu yazımızda ekonomi hakkında bilinmesi gereken temel bilgilerden bahsedeceğiz.
Ekonomi denilince ilk akla gelen muhakkak parasal işlemlerdir. Ekonomi her ne kadar para içerse de içerisinde birçok kategoriyi ve konuyu da barındırmaktadır. Hayatımız içerisinde yer alan finansal işlemlerin birçoğu ekonomi içerisinde değerlendirilmektedir. Bunları örneklendirmek gerekirse satın aldığımız tüm ürünler, yatırımlarımız, hayatımızın olağan akışı içerisinde gerçekleştirdiğimiz borç ve alacak ilişkileri ve birçok mali faaliyetler ekonomi içerisinde yer almaktadır. Ekonomik kavramlar günlük yaşantımızda karşımıza çıktığı haliyle bilinse de bilinmesinde fayda sağlayacak birçok unsuru da içerisinde barındırmaktadır.

Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekonomi hakkında pek çok bilgiye bu alan üzerinde uğraş veren ya da kazanç elde etmeye çalışan insanlar vakıftır. Bunun yanı sıra bu alanda çalışmak isteyen insanlarında bu bilgileri iyi bir şekilde analiz ederek öğrenmesi gerekmektedir. Ekonomik faaliyetlerin borsa üzerinde etkisi çok büyüktür. Eğer borsa üzerinde işlem yapıyorsanız kesinlikle bazı terimleri bilmeniz gerekmektedir. Sizler için ekonomi hakkında bilinmesi gerekenleri listeledik;

İşte Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gerekenler;

Makroekonomi ve Mikroekonomi: Makroekonomi finansal faaliyetleri ve ekonomik işlemleri bir bütün halinde ve geniş çaplı olarak incelemektedir. Mikroekonomi ise bu alanda daha küçük çaplı araştırma ve analizler sağlamaktadır. Makroekonomi ile mikroekonomi birbirleri arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır.
Fırsat Maliyeti: İnsanların ellerinde bulunan mallar üzerinde gerçekleştirmiş oldukları alışveriş faaliyetlerinde ya da sağlanan değiş tokuş işlemlerinde en iyi alternatif üretmeyi sağlayan kavrama fırsat maliyeti denmektedir.
Arz ve Talep İlişkisi: Bir ürünün, malın ya da hizmetin ücreti arz talep ilişkisine bağlıdır. Piyasaya sunulan mallarda talebin artması aynı zamanda ücretinde artmasına neden olmaktadır. Bunun aksi durumunda malın arzının azalması fiyatının da düşmesine neden olmaktadır.
Ekonomik Büyüme ve GSYİH: Yaşam standartlarının yükselmesi ya da düşmesi ekonomik büyüme ile ilgilidir. Bu ekonomik büyüme ülkelerde Gayri Safi Yurt İçi Hasıla neticesinde hesaplanmaktadır

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin