Ana sayfa Ekonomi Bitcoin nedir ? Türkiye’de Bitcoin nasıl alınır ?

Bitcoin nedir ? Türkiye’de Bitcoin nasıl alınır ?

360
0
Bitcoin nedir

Bitcoin nedir ? Bitcoin’in ne olduğunu anlamak için öncelikli olarak kavramsal bir basitleştirmeye ihtiyaç duyulur. İlk olarak kod kavramını incelemek gerekir.

Bitcoinler kod parçaları halinde, gerçek hayatta mevcut olan senetler gibi, kişiye özgü sanal paralardır. Öte yandan bir Bitcoin cüzdanı satın alarak sanal paralarınızı kontrol etme şansına da sahip olabilirsiniz.

Bitcoin ticaretinde en dikkat çeken özellik, banka ya da herhangi bir merkezi otoritenin mevcut olmaması ve kişiler arasında para transferinin tamamen internet üzerinden yapılmasıdır. Bu noktada birçok kişinin kafası karışabilir. İnternet üzerinden gerçekleşen transferler sonucunda sahip olduğumuz parayı nasıl harcayabiliriz? Bu soru ile karşı karşıya kalmak çok olası bir durumdur. Bitcoin hakkında yeni yeni duyumlar elde eden, daha Bitcoin’i hiç araştırmamış insanlar bunun gibi birçok soruyla karşılaşabilir. Bitcoinler piyasada yer alan Türk Lirası, Dolar, Euro ve diğer para birimleri gibi basım şekliyle üretilmemektedir. Üretimi tamamen ücretsiz yazılımlar eşliğinde gerçekleşen Bitcoin, kullanımı sırasında yalnızca belirli yerlerde aktif olmaktadır. Hesabınızda mevcut olan Bitcoinlerinizi harcayabilmek için öncelikli olarak Bitcoin ödeme sisteminin mevcut olduğu yerleri araştırmalısınız. Ya da yatırım amaçlı kullanmak istediğiniz sanal para birimini yine internet üzerinden günlük hayatta kullanılan para birimlerine çevirmelisiniz.

Bitcoin Sahibi Nasıl Olunur?

Bitcoin ne demek?

Bitcoin sahibi olabilmeniz için karşınızda iki seçenek mevcuttur.

  • Bitcoin Komisyoncularını Kullanabilirsiniz

Bitcoin sahibi olmanın en kısa ve kolay yolu bir komisyoncu aracılığı ile satın alma işlemidir. Bu seçenek genellikle Bitcoin ticaretini sürekli olarak yapmayacak kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Komisyoncular aracılığı ile sanal para sahibi olmanız biraz daha maliyetli olsa da uzun vadeli bir ticaret fikri sonucunda Bitcoin alım işlemine karar vermediyseniz, bu seçenek sizin için en doğrusu olacaktır.

  • Borsadan Bitcoin Satın Alabilirsiniz

Bitcoin sahibi olmanız için ikinci bir seçenek de borsadır. Eğer uzun süreli bir ticaret fikriniz varsa ve Bitcoin alırken en önemli kriteriniz ucuzluğuysa, borsa sizin için en doğru seçenek statüsündedir. Komisyonculara nazaran daha uzun bir süreç sonucunda Bitcoin sahibi olsanız da maliyetiniz daha düşük  olacaktır.

Bitcoin Almak İçin İlk Adımı Nasıl Atmalıyım?

Bitcoin kripto para

Bitcoin satın almadan önce sanal paranızı koyacak bir yere sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için bir Bitcoin cüzdanı alabileceğiniz gibi, internet üzerinden Bitcoin hizmeti sunan ve mevcut durumda kullanıyor olduğunuz farklı web sitelerinden de cüzdan servisini talep edebilirsiniz.

Bitcoin pazarına adımınızı daha yeni atıyorsanız sizin için en popüler olan cüdan sahibi olma yollarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Masaüstü Uygulaması

Cüzdanlar arasında en basit, kullanışlı ve güvenli olanı masaüstü uyulaması şeklinde mevcut olan Bitcoin cüzdanıdır. İnternet üzerinden kısa süre içerisinde bu cüzdanı bilgisayarınıza indirebilir ve kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bilgisayarınızda güvenli bir ortamım mevcut olduğunu teyit etmeniz ve bilgisayarınızı virüslerden temizlemeniz gerekmektedir.

  • Akıllı Telefon Uygulaması

Bilgisayarınızda mevcut olan cüzdan gibi akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz Bitcoin Cüzdanı uygulaması da mevcuttur. Fakat yine bilgisayarınızda olduğu gibi telefonunuzda da herhangi bir virüs mevcut olmaması oldukça kritik önem taşımaktadır.

  • Donanım Şeklinde Bitcoin Cüzdanı

Çevrim içi olarak kullanabileceğiniz Bitcoin cüzdanlarınızın dışında donanımsal olarak taşıyabileceğiniz cüzdanlar da mevcuttur. Sahip olacağınız USB ve hard disk şeklindeki bu cüzdanlar sayesinde Bitcoinlerinizi saklayabilirsiniz.

Türkiye’de Bitcoin Alımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Bitcoin ve Türkiye'de bitcoin nasıl alınır

Türkiye’de Bitcoin sahibi olmanız aslında sandığınızdan daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Aşağıda bulunan adımları sırasıyla takip ederek kolay bir şekilde Bitcoin sahibi olabilirsiniz.

  • Bitcoinlerinizi depolayacağınız bir cüzdan sahibi olun

İnternet üzerinden gerekli araştırmalar sonucunda size en uygun Bitcoin cüzdanını bulabilir ve kendi cüzdanınızı oluşturabilirsiniz. Bitcoin’in yaygın bir hale gelmesinin ardından binlerde cüzdan sitesi mevcut hale geldi. Bu noktada size düşen en önemli görev ise güvenilir cüzdanları bulmak olacaktır. Birçok insana tarafından kullanılan ve hala kullanımına devam edilen cüzdanları telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirerek ilk adımı gerçekleştirebilirisiniz. Öte yandan USB ya da hard disk şeklinde mevcut olan bir donanım satın alarak da cüzdan sahibi olabilirsiniz.

  • Bir Bitcoin servisi bulun ve ödeme işleminizi gerçekleştirin

Bitcoin alma işleminizi borsa şeklinde hizmet veren sitelerden alabileceğiniz gibi Bitcoin satışı yapan aracılardan da alabileceğinizi belirtmiştik. Bu noktada karar tamamen size kalmış durumda. Eğer aracı ile ticaret gerçekleştirecekseniz ilk olarak karşı tarafa ödemenizi yapmanız gerekecektir. Daha sonrasında ise size gönderecekleri kod neticesinde cüzdanınıza Bitcoin’inizi yükleyebilirsiniz.

Eğer satın alma işleminizi borsa şeklinde hizmet veren web sitelerinde yaparsanız, ödeme yapmanızın ardından hesabınıza Türk Lirası yüklenecektir. Daha sonrasında ise elinizdeki Türk Lirası ile birlikte dilediğiniz zaman Bitcoin alabilirsiniz.

  • Bitcoininizi Teslim Alın

Ödeme işleminiz sonrasında son adım olan Bitcoin transferini gerçekleştirme aşaması gerçekleşecektir. Cüzdan numaranızı doğrulamanızın ardından Bitcoin transferi kısa süre içerisinde gerçekleşecektir. Cüzdan adresiniz 15 haneli karışık sayı ve harflerden oluşur. Oldukça fazla digit içermesinin en temel sebebi güvenlik açığı oluşturmamak ve olası hataların önüne geçmektir. Fakat unutmamanız gereken bir nokta vardır. Bitcoin talebinizden öncesinde cüzdanınızı doğrulamanız ve gereken güvenlik adımlarını sağlamanız kritik bir önem taşımaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin