Ana sayfa Bankalar Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

395
0
Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Krediler günümüzde hayatımızın vazgeçilemez bir bütünü haline dönüşmüştür. Özellikle ülkemizde kredi kartı sayısı neredeyse ülke nüfusuna yaklaşmıştır. Bankalar tüm insanlar için kredi olanaklarını açmış olsa da belirli şartların yerine getirilmesini istemektedirler. Bu şartların başında ise kredi notu gelmektedir. Sizlere bu yazımızda Kredi Notu Nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Krediler insanların günlük yaşantısında finansal ve ekonomik faaliyetlerini gerçekleştirebilmesinde büyük bir öneme sahiptir. Krediler kimi zaman geleceğe yönelik yatırım olarak kimi zaman ise eğitim ve sağlık harcamaları başta olmak üzere aniden gelişen para ihtiyacının karşılanabilmesinde kullanılmaktadır. Bankalar ise geçmiş yıllara nazaran kredi olanaklarını geliri olsun ya da olmasın tüm insanların hizmetine sunmuştur.  Fakat yine de müşterilerinden belirli şartların yerine getirilmesi talep edilmektedir. Bu şartların başında gelir durumunuz, kredi siciliniz ve kredi notunuz gelmektedir. Kredi notu, kredi alabilmeniz açısından en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi ya da kredi kartı ihtiyaçlarınızda bankalar başvurularınızda ilk olarak kredi notunuzu kontrol etmektedir. Kredi Notunuzda bankalar ile yapmış olduğunuz tüm finansal faaliyetleriniz bulunmaktadır. Kredi notları, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanmaktadır. Kredi notlarının doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için Kredi Kayıt Bürosu tarafından findeks isimli bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama ile kredi notunuz tüm bankalar tarafından görülebilmektedir.

Kredi notunuz sizlerin bankalar ile yaşamış olduğunuz ilişkileriniz neticesinde belirlenmektedir. Bunun en büyük etkenleri kullanmış olduğunu kredileriniz ödemeleri, mevcut gelir durumu ve yapmış olduğunuz tüm kredi başvuruları ile borçlarınızdır. Bu etkenler sizlerin kredi notunuzun oluşmasında büyük bir role sahiptir. Kredi notu rakamsal olarak 1 ile 1900 rakamları arasında en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi kategorilerinde sınıflandırılmaktadır. Kredi temin edebilmek için kredi notunuzun ideal olarak belirlenen 1200 ve üstü rakamlarda olması gerekmektedir.

Kredi Notunun Yükseltilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi notunuzun ideal seviyeye yükselmesini sağlamak için ilk olarak bankalar ile yaşamış olduğunuz sıkıntıları gidermeniz gerekmektedir. Eğer bankaya kredi borcunuz bulunuyor ise bunu kapatmanız kredi notunuzu yükseltecektir. Bunun yanı sıra ödeme düzeninin, gelir durumunuz ve diğer ödeme olanaklarınız (taşınır ya da taşınmaz mal varlıkları) sizlerin kredi notunuzu yükseltecek etkenler arasında yer almaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu genellikle KKB tarafından oluşturulan findeks isimli uygulama ile belirli bir ücret karşılığında öğrenilmektedir. Bunun yanı sıra bankanızın fiziki şubelerinden de kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin