Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi Kartı Numarası Nedir?

611
0
Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi kartları günlük yapılan harcamaları basit bir hale getiren ödeme araçlarından biridir. Kredi Kartları gelir ve giderlerini hesaplamak isteyen insanların ve ayrıca taksit, kampanya ve fırsatlardan yararlanmak isteyenlerin ilk tercihidir. İnsanlar yanlarında para taşımanın zorluğunu çekmekten kurtulmak için kredi kartlarına müracaat etmektedir.  Bunun yanı sıra internet bankacılığın sunmuş olduğu kolaylıkla birlikte kredi kartı kullanıcıları da oldukça yaygınlaşmıştır.

Kredi Katı Numarası Nedir?

Kredi kartınızın ön yüzünde yer alan 16 haneli numaraya kredi kartı numarası denmektedir. Her kartın kendisine ait olan bir numarası bulunmaktadır. Bu kart numaraları belirli bir kombinasyon içerisinde yapılmakta olup benzer olma olanağı bulunmamaktadır.  Ayrıca kredi kartı numaraları oluşturulmada farklı seçenekler kullanılarak değerlendirilmektedir. Pek çok kişi kredi kartı numaralarının nasıl oluşturulduğu ve güvenirliliği hakkında bilgi sahibi değildir.

Kredi Kartı Numarası Nasıl Oluşturulur?

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere kredi kartı numarası 16 haneden oluşmaktadır. Kredi kartı numaranızı kartın önünde yer alan orta da ya da alt kısımda sola yaslı bir şekilde görebilmektesinizdir. Kart numaranız 4’erli gruplara ayrılmıştır. Kartınız üzerinde bulunan 16 hanenin ilk rakamı bize ödeme sisteminin bilgisini sunmaktadır.  Eğer ilk hane 4 ise visa kart kullanıyorsunuz anlamına gelmektedir. Fakat ilk hane 5 ise mastercard kullanıcısınız demektedir. Bu bilgiler rakamların yanı sıra kart üzerinde de bulunmaktadır. Fakat kredi kartınızı kullanmak için sistemsel bir yere ilettiğiniz takdirde bu rakamlar üzerinden kontrol sağlanmaktadır. Kredi kartınız üzerinde prefix denen bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüm ise kart numaranızın ilk 6 hanesini içermektedir. Bu 6 hane kartınızın hangi banka tarafından verildiğini göstermektedir. Bu 6 haneli rakama BIN (Bank Identification Number) denmektedir. Tükçe de ise banka numarası olarak adlandırılmaktadır. Kartınız üzerinde bulunan diğer 9 hane ise müşterilere tanınan hesap bilgisi kodudur.

 Kredi Kartı Numarası Ne İşe Yarar?

Kredi kartı üzerinde bulunan numaranız genellikle sistemsel olarak yapacağınız alışverişlerde ve para çekimlerinde işe yaramaktadır. Genellikle POS cihazı kullanırken ya da internet üzerinden yapacağınız alışverişlerinizi kartınızın üzerinde bulunan numaralar sayesinde gerçekleştirmektesinizdir. Fakat bunun önüne geçilebilmek amacıyla sadece kart numarası bilgisi yeterli olmamaktadır. Bunun yanı sıra kartınızın arka kısmında yer alan cv kodu ve mesaj sistemi kullanılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin