Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

378
0
Banka Kartı Nedir?

Ülkemizde yaklaşık olarak 60 milyon kredi kartı kullanımı olduğu bilinmektedir. Ülke nüfusuna da bakıldığında bu oranın oldukça fazla olduğunu görebilmekteyiz. Fakat kredi kartı kullanımlarının ne kadar bilinçli kullanıldığı ülkemizde tartışılır bir hal almıştır. Öyle ki ülkemizde hakkında yasal süreç başlatılan birçok kredi kartı kullanıcı olduğu da bilinmektedir. Sizlere bu yazımızda Kredi Kartı Nasıl Kullanılır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Kredi kartları günlük hayatımızı kolaylaştırsa da bilinçli kullanılmadığı takdirde büyük mali problemlere yol açabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi amacıyla kredi kart kullanımlarında dikkat edilmesi gereken hususlara harfiyen uyulması ve bilinçli bir tüketici olarak kredi kartlarının kullanılması gerekmektedir. Ülkemizde kredi kartı borcu nedeniyle hakkında yasal icra takibi başlatılan birçok vatandaşımız bulunmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise kredi kartlarının bilinçsiz olarak kullanılması gelmektedir. Bilinçli bir kullanıcı kredi kartını hangi durumlarda ve ne kadar düzeyde harcayacağını iyi bir şekilde bilmektedir.

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartı kullanımız da ilk olarak dikkat etmeniz gereken ve ülkemizde de yaygın olarak yapılan hatalardan birisi nasıl olsa öderim düşüncesi ile hareket etmektir. Taksitler halinde yapılan bu harcamalar gün geçtikçe boyut değiştirerek sizleri büyük bir borcun altında bırakabilmektedir.  Sizler için kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri listeledik;

İşte Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Limit Belirlerken Dikkat Edin: Kredi başvurunuzda limit belirlerken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Yüksek limitlerden uzak durarak ihtiyacınız kadar ödeyebileceğiniz olanaklarda limit belirlemek sizlere avantaj sağlayacaktır.
  • Gelirinizi Göz Önünde Bulundurun: Bankalar tarafından alacağınız kredilerde mutlaka gelirinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aksi halde geleceğe dönük büyük borçlar içerisine girebilirsiniz.
  • Taksitlerinizi İyi Bir Şekilde Ayarlayın: Kredi alırken faiz ve vade oranlarına dikkat etmek sizler için büyük bir ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Bu yüzden vade seçeneklerini aylık olarak ödeyebileceğiniz tutarlarda belirlemelisiniz.
  • Düzenli Ödeme Alışkanlığı Edinin: Nasıl olsa öderim mantığıyla hareket edip ödeme düzeninizi bozmanız ileriki dönemlerde sizler için büyük mali olumsuzluklara neden olacaktır. Bu yüzden düzenli ödeme alışkanlığı edinmeniz sizler açısından oldukça önemlidir.
  • Asgari Ödeme Tutarına Aldanmayın: Alacağınız kredilerin faiz miktarları sizlerin çokça borçlanmanıza neden olabilmektedir. Bu yüzden temin etmiş olduğunuz kredilerin sadece asgari ödeme tutarını ödeyerek geçiştirmeyin.

Yukarıda belirtmiş olduklarımız kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gerekenlerin başında gelmektedir. Bilinçli bir tüketici her zaman ne yapacağını ve nerede harcamalarda bulunacağını bilerek hareket etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin