Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir?

324
0
Kredi kart limiti nasıl arttırılır

Bireysel müşterilerinin bankalar ile olan ilişkisinin temel kaynaklarından en önemlisi kredi kartlarıdır. Kredi kartları ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde kullanılan ve bankalar tarafından müşterilerine gönderilen yaklaşık olarak 60 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Ülkemizde yer alan kredi kartları nüfusa oranlandığı zaman bu rakam neredeyse %75’leri aşmaktadır. Kredi kartları günlük hayatımızda yer alan ekonomik ve finansal faaliyetlerin birçoğu için bizlere avantaj sağlasa da bilinçsiz bir şekilde kullanılması birçok insanı maddi olarak zor durumda bırakmakta ve iflas etmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı kredi kartı kullanıcıların oldukça bilinçli olması ve bazı hususlara elinden geldiğince özen göstermesi gerekmektedir. Kredi kartlarının bilinçli bir şekilde kullanılması özellikle taksit ile alışveriş imkânında oldukça çok fayda sağlamaktadır.

Kredi Kartı Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Günlük yaşamda karşımıza çıkan pek çok mali problemin ve nakit ihtiyacın giderilmesinde büyük bir öneme sahiptir. Fakat kredi kartlarının bilinçli bir şekilde kullanımı ile bilinçsiz kullanımı arasında çok büyük fark bulunmaktadır Bilinçsiz kullanım kredi kartı kulacılarını olumsuz gelişmelere yönlendirirken bilinçli kullanım pek çok faydayı içerisinde barındırmaktadır. Sizler için kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken hususları listeledik;

İşte Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

  • Hesap Kesim Tarihlerine Dikkat Edin: Kredi kartı kullanımında hesap kesim ve son ödeme tarihlerine oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde bu durum gecikme faizi ile birlikte daha çok borçlanmanıza neden olacaktır.
  • İnternet Alışverişlerine Dikkat Edin: Kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmamak istiyorsanız internet üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerinizde oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunu sağlamak içinse bilindik ve güvenilir siteler üzerinden alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz.
  • Kart Bilgilerinizi Kimse İle Paylaşmayın: Güvenliğiniz açısından kartınızın şifresini, kart numaranızı ve CVC kodunu kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir. Eğer kartınızdan bilginiz dışında bir işlem yapıldığını düşünüyor iseniz hemen bankanıza başvurunuz.
  • Bilinçli Davranın: Kredi kartı kullanımında geliriniz ile orantılı harcama yapmanız ekonomik açıdan oldukça önemlidir. Aksi halde bu durum daha çok borçlanmanıza ve ödenemeyecek kredi tutarlarına neden olmaktadır.
  • Hesap Sonu Ekstrenizi Kontrol Edin: Hesap sonu ekstrenizi kontrol etmeniz sizlerin yapmış olduğunuz harcamaları ne denli olduklarını göstermektedir. Bu ise sizlerin hangi düzeyde ve ne kadar harcama yaptığınıza dair bir analiz niteliğindedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin