Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

328
0

Günümüzde gelişen teknoloji ve yazılımlar sayesinde bankacılık sektörü oldukça çok gelişmiştir. Bunun en belirgin özelliği ise mobil bankacılık ve internet bankacılığıdır. İnternet ağının mevcut olması ile birlikte insanlara birçok kolaylığı sunan mobil ve internet bankacılığı uygulamaları aynı zamanda belirli riskleri de beraberinde taşımaktadır. Sizlere bu yazımızda Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Kredi kartlarının günümüzde yazılımlarının oldukça çok gelişmiş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna nazaran alınan güvenlik önlemlerinde de aynı derece de gelişim gösterilmiştir. Bankalar tarafından müşterilere sunulan mobil bankacılık ve internet bankacılığı faaliyetleri belirli teknolojik cihazlar ile bir ağ üzerinden hizmet vermektedir. Bu cihazlar ve banka uygulamaları ise her zaman siber saldırılarla karşı karşıya kalabilme riskini sahiptir. Hackerlar tarafından düzenlenen siber saldırılar birçok kişinin ve bankanın mağdur olmasına sebebiyet vermektedir. Bankalar ise bu saldırıları savuşturmak adına hem fiziksel hem de yazılımsal olarak oldukça gelişmiş güvenlik önemleri almaktadırlar.

Kredi Kartı Güvenliğinin Sağlanmasında Alınan Önlemler Nelerdir?

Kredi kartı güvenliği genellikle bankalar tarafından sağlansa da müşterilerinde bu güvenliği sağlamada oldukça dikkat etmesi gereken pek çok etken bulunmaktadır. Özellikle dijital cihazlar üzerinde bankacılık faaliyetlerinin yürütüldüğü şifrelerin kimse ile paylaşılmaması gelmektedir. Bunun yanı sıra cihazlarınızı siber saldırılara karşıda korumanız sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Sizler için bu yazımızda kredi kartı güvenliğini sağlayacak önlemleri listeledik;

 

  • Kredi Kartı Bilgilerinizi Koruyun: Kredi kartı bilgileriniz sadece size özel olduğunu unutmayın kart üzerinde yer alan kart numaranızı, geçerlilik tarihini ve CVC kodu ile şifrenizi kimse ile paylaşmayın.
  • Şifrenizi Etkili Biçimde Oluşturun: Şifrenizi bilinmesi zor olarak belirlemeniz kredi kartı güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Şifre oluşturulurken kesinlikle kişisel bilgilerin şifrenizde yer almamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca şifreniz büyük ve küçük harf karışımı ile değişik karakterler kullanılması şifrenizin çözümlenmesini zorlaştırarak güvenliğinizi daha iyi sağlayacaktır.
  • Siber Saldırılara Karşı Dikkatli Olun: Gelişen yazılım ve teknolojiler aynı zamanda bilgisayar korsanlarını da harekete geçirmiştir. Unutmayın ki her teknolojik cihaz bir yazılım üzerine kurulmuştur aynı zamanda bu duruma birde ağ bağlantısı eklendiğinde siber saldırılar günümüzün en korkutucu halini almıştır.
  • Hesabınıza Farklı Cihazlardan Giriş Yapmayın: İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarına elinizden geldiğince kendi kullanış olduğunuz cihazlar üzerinden giriş yapmanız güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Aksi halde farklı cihazlarda yer alan log kayıtlarına farklı kişiler tarafından ulaşılması güvenliğinizi riske sokacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin