Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

587
0
Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Günümüzde bilinçsiz kredi kartı kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan biriside kredi kartı borcu ödenmez ise ne olur sorusudur.  Aslında bu sorunun cevabının kredi kartı almadan önce öğrenilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kredi kartı borcu ödenmez ise bankalar tarafından idari takip yapılacağı gibi aynı zamanda Merkez Bankası tarafından da kara listeye eklenirsiniz. Bunların sonucunda sizlerden borcunu tahsil edemeyen banka icra yoluna da başvurmaktadır. Yasal takip süresi 90 gündür. Bu 90 gün içerisinde kredi borcunuz ile ilgili herhangi bir ödeme yapmadığınız takdirde bankanız tarafından yasal yollara başvurulmaktadır. Bu süre içerisinde borcunuzu kapatmanız halinde ise sadece gecikme faizi ile birlikte ana borcunuzu ödemiş olacaksınızı.

Kredi Kartı Borcu Ödeme Süresi

Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Bankalar tarafından borçluya verilen 90 günlük sürenin 54. Günün de borcunuzu ödemeniz adına bir ihtar gelecektir. Eğer ihtar ile birlikte borcunuzu ödemek isterseniz gecikme faizi ile birlikte ihtar ücreti de borcunuz içerisine yansıtılmaktadır. Bu ihtara rağmen yine ödeme yapmaz iseniz bankanın 90 günün bitiminde avukatları aracılığıyla sizinle iletişime geçerek borcun gecikme faizi, ihtar bildirim ücreti ve ana parasıyla birlikte sizlerden ödemenizi talep etmektedir. Bankanız ile anlaştığınız takdirde borcunuzu yapılandırma imkânına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Eğer tüm bu ihtar ve uyarılara rağmen borcunuzu ödemediyseniz ya da ödeyemiyorsanız. Bankanız tarafından yasal süreç başlatılarak hakkınızda icra takibi yapılır. Banka avukatı aracılığıyla yapılan bu takip sonucu hem Merkez Bankası kara listesine girmiş olur hem de kredi siciliniz bozulmuş olur. İcra takibinin ise çeşitli yaptırımları bulunmaktadır. Mahkeme kararları doğrultsun da banka hesaplarınız bloke edilebilir, maaşınızın belli bir bölümü kesilebilir, mal varlığınız üzerine şerh bile konabilmektedir. Bu tamamıyla borcunuzun genel tutarı ile alakalıdır. Banka bu borcu sizlerden bir şekilde karşılamaktadır.

Kredi borcunuzu ödeyecek durumda değil iseniz yapmanız gereken ilk şey bankanız ile görüşmeniz ve yapılandırma yoluna gitmeniz olacaktır. Bunun yanı sıra kredi kartı borçlarınızın kapatılması için başka bankalardan da destek alabilirsiniz. Hiç ödeyecek durumunuz yoksa kredi kartınızın sadece asgari ödeme tutarını ödeyerek en azından yasal takibin başlamasına engel olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin