Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır

637
0
Kart blokesi açma

Günlük olarak yapmış olduğumuz harcama, alışveriş ve ödeme gibi ihtiyaçlarımızın karşılanmasında kredi kartları taksit imkânı, kampanyalar ve indirimler gibi büyük fırsatlar sağlamaktadır. Gerek sağladığı limitler gerekse taksit imkânlarıyla neredeyse her eve ulaşan kredi kartları aynı zamanda pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Kredi kartları günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlandığından bu yana dolandırıcılar tarafından bir hedef haline gelmiştir. Bunun yanı sıra kaybolan ve ödenmeyen banka borçları da bankaları ve kredi kartı kullanıcılarını oldukça zorlamaktadır. İşte tüm bu sebepler ve bunlar gibi nedenlerle kredi kartlarınız üzerine önlem almak amacıyla bankalar tarafından bloke işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kredi Kartı Hangi Şartlarda Bloke Edilir?

Kredi kartı blokesi açmak

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi kartları hırsızlık meydana gelmesi üzerine çalıntı kart ihbarıyla, ödemlerinizi aksatmanız halinde bankanızın takdiri ile, kredi kartınızı kaybetmeniz üzerine kayıt kart ihbarı ile ve kendi isteğiniz üzerine bloke edilebilmektedir. Aynı zaman da kredi kartınızın kaybolması durumunda da bloke talebinde bulunabilirsiniz. Kaybolan kartınız ile ilgili tekrar kredi kartı basım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca bloke olmasını istiyorsanız, talebiniz üzerine bankalar 24 saat içerisinde kartınızı bloke etmiş olacaktır. Kredi kartı kullanmak istemeyenlere gönderilen kredi kartlarını çalıntı kayıp kart başvurusu ile bloke edebilirsiniz bloke olduktan sonra kartınızı imha etmeyi unutmayın. Bloke olan kredi kartınız ile ilgili para çekme, online alışveriş veya para aktarımı gibi herhangi bir finansal işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bankalar tarafından müşterilerin borçlarını 30 iş günü gecikmesi durumunda kartları bloke edilmektedir. Bu süre 90 güne kadar çıkmaktadır.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır?

Pek çok kredi kartı kullanıcısı kredi kartlarının bloke olmasından muzdariptir. Eğer kredi kartınız ödemelerinizi geciktirdiğiniz sebebiyle banka tarafından bloke edilmiş ise borç tutarınızın tamamını ya da bir kısmını ödeyerek bankanızdan blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bu talebinizi bankanız değerlendirerek blokenizi kaldıracaktır. Bloke kaldırılma işlemi yaklaşık olarak 24 saat kadar sürmektedir. Borcunuzu ödemeniz taktirinde kredi notunuz normale dönerek diğer kartlarınızın da blokelerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca kayıp ihbarında bulunduğunuz kredi kartınızı bulmuş iseniz çağrı merkezi veya şubeniz ile iletişime geçerek durumu bildirip yeni kart basımı ile birlikte blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin