Ana sayfa Bankalar Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

226
0
Banka Kartı Nedir?

Kredi Kartı kullanıcılarının sıklıkla rastladığı ve mali olarak zor durumlarından kurtulmak için kredi taksitlerinin hepsini değil de asgari olarak bir kısmını ödedikleri tutara kredi kartı asgari ödeme tutarı denmektedir. Bankaların ise bu şekilde ödeme yapan müşterilerinden oldukça hoşnut olduğunu söyleyebiliriz. Sizlere bu yazımızda Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalar müşterilerine sağlamış oldukları kredi kartlarında faizleri en yükseklere ulaşan dönem borcu ödenmemiş olanlardır.  Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı, dönem borcunuzun en son ödeme tarihinde zorunlu olarak ödenmesi gereken tutardır. Kredi kartı kullanıcıları kanun kapsamında asgari ödeme tutarını bankaya son ödeme tarihine kadar mutlaka ödemeleri gerekmektedir. Aksi halde ödeme yapmamanız durumunda bankanın yetkili kişileri tarafından sizlere ulaşım sağlanacaktır. Bu ulaşımda sizlerden ilgili ödeme tutarınızın belirli bir günde ödenmesi istenmektedir.  Yine ödeme yapmaz iseniz yasal yollara başvurularak ikametgâh adresinize tebligat gönderilecektir.

Asgari Ödeme Tutarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarının ödenmemesi yasalar tarafından sizleri olumsuz etki altında bırakacaktır. Ayrıca kredi kartlarınızın faiz oranları yükselerek sizlerin daha fazla borç ödemesi gerekecektir. Bu yüzden kredi kartı asgari ödeme tutarı ile ilgili olarak oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Özellikle kredi kartına sahip kişilerde ödeme gecikmeleri ya da borç ödememe gibi problemler en yüksek faiz oranı ile karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hatalardan birisi nasıl olsa öderim diyerek kredi kartının sadece asgari tutarını ödemektir. Minimum ödeme tutarı bankadan bankaya değişiklik gösteren bir tutardır. Ödenecek olan minimum tutarlar kanunen belirtilmiştir. Banka politikasında herhangi bir uygulama ya da değişiklik olması bunun önüne geçemez. Genellikle taksit tutarını göz önünde bulundurmayan ve dönem borcuna orantılı olarak asgari tutarı belirlemek isteyen bankalar yaklaşık olarak %25’ civarında bir tutar çıkarmaktadır.

Kredi kartlarının asgari olarak tutarı ödenmediği zaman yüksek oranlarda faiz ödemek zorunda kalırsınız ve bankanın en sevdiği müşteri haline dönüşürsünüz. Bunun önüne geçebilmek için bilinçli bir tüketici olmalı ve gelirinizi borcunuza orantılı bir şekilde kullanmalısınız. Aksi halde gelirinizden daha fazla borç ödeyerek kendinizi ekonomik açıdan zor duruma düşürmüş olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin