Ana sayfa Bankalar Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 2019 En Güncel Bilgi

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 2019 En Güncel Bilgi

573
1

Bankalar tarafından sağlanan kredilere ulaşmanın önünde yer alan en büyük engellerden bir tanesi kara listeye girmektir. Kara listeye giren kişiler hakkında bankalar kredi vermemektedir. Kara listeye giren birçok banka müşterisinin aklında Kara Liste Nedir ve Kara Listeden Nasıl Çıkılır soruları bulunmaktadır. Sizler için bu yazımızda Kara Liste Nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), kredi kartı ve kredi kullanıcılarının bankalar ile ilgili yaşamış olduğu tüm ilişkileri veritabanında kayıt altına alarak tüm bankaların ortak ekrandan görebileceği bir kredi sicili oluşturulmaktadır. Bankalar ile ilişkilerin içerisinde çekilen krediler, kredi borçları, kredi ödeme düzeniniz, almış olduğunuz çekler ve senetler ile yapmış olduğunuz tüm ödemeler yer almaktadır. Kara listeye genellikle ödeme düzeni olmayan ve hakkında yasal icra işlemi başlatılan banka müşterileri gelmektedir. Kara listeye girebileceği gibi kara listeden çıkılması da mümkündür. Sizlere bu yazımızda tüm bu hususlar hakkında detaylı olarak bilgi aktaracağız.

Kara Listeye Neden Girilir?

Kara listeye genellikle bilinçsiz tüketiciler tarafından girilmektedir. Kara listede yer almanın en belirgin unsuru gelire orantısız olarak çekilen yüksek limitli kredilerin ödenmemesi ya da ödeme düzenine uyulmaması gelmektedir. Bankalar ödenmeyen kredi borçlarının takibi için icra kanallarını kullanarak müşterileri hakkında yasal takip başlatmaktadırlar bu da kara listeye dâhil olunmasını sağlayan nedenler arasında yer almaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkılır mı? Sorusu kara listeye girmiş olan birçok banka müşterisinin ortak sorusu haline gelmiştir. Kara listeden çıkmanız mümkündür. Kara listeden çıkmak istiyorsanız ilk olarak bankanız ile olan ödeme ya da borç sorununuzu veya olumsuz ilişkilerinizi düzeltmeniz gerekmektedir.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi Alınır Mı?

Kara listeden çıktıktan sonra kredi alabilmeniz mümkündür. Eğer maaş aldığınız bir bankanız var ise buradan kredi temin etmeniz diğer bankalara nazaran daha kolay olacaktır. Unutmayın ki tüm bankalar sizlerin kredi sicilinizden daha önce bankalar ile yaşamış olduğunuz sorunları görebilmektedir.  Bu sorunlar her ne kadar giderilmiş olsa da bankalar sizlere daha temkinli yaklaşacaklardır.

1 YORUM

  1. Borçyok 3 yil oldu.. ustune 2018 sicil affida geldi yine olumsuz.. findex raporuda aldim borç 0.. kredi notu 0..yokmu dilekce makamı falan .. bu listeden nsl cikilir

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin