Ana sayfa Bankalar Hesap işletim ücreti almayan bankalar

Hesap işletim ücreti almayan bankalar

310
0
Hesap işletim ücreti almayan bankalar

Bankalar, müşterilerine sundukları hizmetler sayesinde onların hayat kalitesini arttırmaya çalışmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde kendi sistemlerini bu ilerlemeye entegre eden bankacılık sektörü, bu sayede maliyetleri düşürmeye çalışmaktadır. İki tarafında kazandığı bu ilişkide müşteriler daha hızlı ve güvenilir bir hizmet alacak, bankalar da bu işlemler sayesinde finansal döngülerine devam edebileceklerdir. Herkes bankalarla ilişki içerisine girmiş veya girme potansiyelindedir. Türkiye’de 60 milyona yakın banka müşterisi olduğunu düşünürsek, bu fikir oldukça desteklenmektedir. Bu yazımızda bankacılık işlemlerinde en çok merak edilen konulardan birisi olan hesap işletim ücretini açıklamak ve bu ücreti almayan bankaları belirtmek istiyoruz.

Hesap işletim ücreti nedir?

Hesap işletim ücreti

Bankalarda işlem yapabilmek için temelde bir vadesiz hesabınızın olması gerekmektedir. Bu hesap sizin tüm bankacılık hizmetlerinizde kullanacağınız bir altyapı sistemi gibi olacaktır. Artık bu hesapla birlikte bankacılık sisteminde yer almaya başlarsınız. Herhangi bir işlem yaptığınızda ise bu işlemin cinsine ve tutarına bağlı olarak banka tarafından ücretlendirileceksiniz. Ücret tutarları ise bankalar arasında farklılık göstermektedir. Bazı bankalar 3 ayda bir hesap işletim ücreti alırken, bazı bankalar bunu 6 ayda veya 1 senelik dönemlerde tercihen almaktadır. Bu bedel aslında alınması gereken zorunlu bir bedeldir. Çünkü bankaya gitmeseniz de bu yaptığınız işlemler yüzünden banka sizin adınıza kâğıt ve benzeri giderler harcamaktadır. Hesap kesim ücretiniz, hesapta para yokken kesilmez. Ancak hesaba ilk para girdiği andan itibaren hesaptan işletim ücreti kesilir. Bu uygulama çoğu banka müşterisi tarafından en beğenilmeyen ücret tahsil etme yöntemidir.

Hesap işletim ücreti almayan bankalar nelerdir?

Hesap işletim ücreti almayan bankalar, banka müşterileri tarafından her zaman merak edilen bir konudur. Çünkü her işlemden işlem ücreti alan bankalar, artık kullanıcılarını kendinden uzaklaştırmaya sebep olmaktadır. Enpara, bankacılık anlayışına getirdiği yenilik sayesinde hesap işletim ücreti de almamaktadır. Yapı Kredi bankasının şubesiz bankacılık hizmeti olan Nuvo da, Enpara’nın peşinden gelmiş ve hesap işletim ücreti almaktan vazgeçmiştir. Kuveyt Türk, Senin Bankan adlı şubesiz bankacılık sistemi de hesap kesim ücreti almamakta ve bu konuda müşterilerine büyük kolaylık sağlamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin