Ana sayfa Bankalar Dünyanın En Güçlü 10 Bankası

Dünyanın En Güçlü 10 Bankası

217
0

Bankalar günümüzde insanların ekonomik ve finansal faaliyetlerini yerine getirebilmesi adına oldukça önemli bir etken haline gelmiştir. Geçmiş yıllara nazaran bankaların günümüzde oldukça faal olduğunu ve önem arz ettiğini rahatlıkla söyleyebilmemiz mümkündür. Bu durum bankaların oldukça çok zenginleşerek varlık değerlerinin artmasına ve güçlenmesine de sebep olmuştur. Sizler için bu yazımızda dünyanın en güçlü 10 bankasından bahsedeceğiz.

Banka denildiğinde insanların ilk aklına gelenler krediler, kredi kartları ve faturalardır. Fakat bankalar sadece bununla sınırlı değillerdir. Birçok finans ve ekonomi alanında faaliyet gösteren bankalar para bakımından her türlü iş ve işlem ile uğraşmaktadır. Borsalarda görülebileceği üzere bankaların hisse senetleri oldukça çok kazanç sağlamaktadır. Bu hisse senetlerinin bu kadar kazanç sağlamasının en büyük nedenlerinden birisi ise bankaların giderek güçlenmesi ile sermayelerini ve karlılık oranlarını arttırmasıdır.

Ülkemizin En Güçlü Bankaları Hangileridir?

Bu yazımızda sizlere her ne kadar dünyanın en güçlü bankalarından bahsedecek olsak da ülkemizde faaliyet gösteren en güçlü bankaları da belirtmek istedik. İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank ülkemizde faaliyet gösteren en güçlü bankalar arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra Vakıf Bankası, Ziraat Bankası ve Finansbank’ın da bu rekabet arasında yer alarak ülkemizin en güçlü bankaları haline gelmeye çalıştığını görebilmekteyiz.

Dünyanın En Zengin Bankaları Hangileridir?

Dünyanın en güçlü bankaları listelenirken bankaların sermaye güçleri ve sahip oldukları varlıklara göre değerlendirilmiştir. Bankalar arasında yaşanan rekabet sebebiyle bu liste her yıl farklılık gösterse de genel itibariyle dünyanın en güçlü bankaları bu yarıştan kopmayarak başarılarını korumaktadır. Sizler için dünyanın en güçlü bankalarını listeledik;

İşte Dünyanın En Güçlü 10 Bankası;

  1. Hang Seng Bank = Piyasa Değeri: 240.3 milyar HKD
  2. Desjardins Group = Tüm Varlıklar: 190 milyar C$
  3. Norinchukin Bank = Tüm Varlıklar: 70.76 trilyon JPY
  4. Oversea-Chinese Banking = Tüm Varlıklar: 224 milyar SGD
  5. Qatar National Bank = Tüm Varlıklar: 458 milyar QR
  6. Bayerische Landesbank = Tüm Varlıklar: 416 milyar EUR
  7. DBS Group Holdings = Tüm Varlıklar: 8.064 milyar SGD
  8. Pohjola BankTüm = Varlıklar: 437 Milyon EUR
  9. BOC Hong Kong Holdings = Tüm Varlıklar: 239 Milyon HKD
  10. UBS = Tüm Varlıklar: 1.049 trilyon CHF

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar dünyanın en güçlü bankaları arasında yer alsa da yaşanacak bir kriz bu listeyi tümüyle değiştirebilmektedir. Bu liste genel itibariyle bankaların servetleri ve malvarlıklarına göre yapılan araştırmalar neticesinde hazırlanmış olup her sene değişim gösterebilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin