Ana sayfa Bankalar Bankamatik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bankamatik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

486
0

Günümüzün gereği olan teknoloji ve yazılımların gelişmesi hayatımız içerisinde yer alan birçok uygulamanın değişmesine sebep olmuştur. Bu uygulamaların pek çoğu insan hayatını olumlu yönde etkilemiştir. Gelişen teknoloji ve yazılımların insan hayatında en büyük etkisi ise zaman tasarrufu yönünde olmuştur. Bunu çoğunlukla bankacılık sektörün de görebilmemiz mümkündür. Sizlere bu yazımızda Bankamatik hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Yazılımların gelişmesi aynı zamanda bankacılık sektörünü de birçok yeniliğe zorlamıştır. Bu yeniliklerin en bilindikleri ise internet bankacılığı, mobil bankacılık ve Bankamatiklerdir. Bankamatikler insanlara zaman tasarrufu yapmaları yönünden ve finansal ya da ekonomik işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleşmesi yönünden oldukça büyük avantajlar sunmuştur. Bankalar ise bu durumu gözeterek şehirlerin kalabalık ve belirli noktalarına kendi Bankamatik (ATM) ağını oluşturmuşlardır. Oluşturulan bu hizmet ekonomik anlamda adeta günlük yaşamımızın bölünmez bir bütünü haline gelmiştir.

Bankamatik (ATM) Nedir?

ATM kelimesinin kökeni İngilizce olan Automatic Teller Machine’nin kısaltılmış şeklidir. Ülkemizde bu kelime bankamatik olarak adlandırılmıştır. Bankamatikler bankalar tarafından müşterilerine sunulan ve mali işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan makinelerdir. Bankamatiklerin tarihine bakıldığında 1930 yılında ilk olarak Luther George Simciyan tarafından ABD devletinde üretilmiştir. Ülkemizde ilk Bankamatik (ATM) İş bankası tarafından kurulmuştur.

Bankamatik Üzerinden Hangi İşlemler Gerçekleştirilir?

Günümüzde bankamatik üzerinden para çekme ve para yatırma işlemi başta olmak üzere EFT, havale, fatura ya da kurum ödemelerini gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu dönem aralıklarında oluşturulan ATM’lerin hem güvenlik açısından hem de fonksiyonel kullanımı açısından sürekli gelişerek yol kat ettiği görülmektedir. Bunu geçmiş yıllarda tuş kombinasyonları ile kullanılan ATM’lerin günümüzde dokunmatik ekran üzerinden kullanıldığı şeklinde örneklendirebilmemiz mümkündür.

En Çok Hangi Banka Bankamatik (ATM) Kullanmaktadır?

Bankacılık sektöründe gerçekleşen müşteri rekabeti birçok bankanın bankamatik oluşturmasında büyük bir etki sağlamıştır. Bankalar tarafınsan sağlanan bankamatik hizmetinin asıl amaçlarından bir tanesi müşterilerine daha iyi bir şekilde hizmet sunabilmektir. En çok bankamatik (ATM) bulunan bankaları listelemek gerekirse; Bunlar Ziraat Bankası, VakıfBank, Halk Bankası, İş Bankası ve Garanti Bankasıdır. Bunun yanı sıra yine ülkemizde faaliyet gösteren birçok bankanın bankamatiği bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin