Ana sayfa Bankalar Banka Batarsa Devlet Garantisi Var mı?

Banka Batarsa Devlet Garantisi Var mı?

1215
1

İnsanlar gerek günlük ve acil ihtiyaçlarını karşılamak gerekse geleceğe yönelik yatırım yapmak için birbirleri ile ekonomik faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra bankacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte günümüzde birçok vatandaşımız finansal ve ekonomik alanda bankalar ile birlikte iletişim halindedir.

Banka Batarsa Devlet Garantisi Var mı?

Ülkemizde geçmişte yaşanan ekonomik krizler ile birlikte pek çok banka müşterisi bankalardan kaygı duymaktadır. Geçmişte yaşanan krizler neticesinde birçok bankanın iflas bayrağı çektiği ve müşterilerine karşı olarak zor durumda kaldığını söyleyebiliriz. Kaygının asıl nedeni de budur. Banka müşterileri bankaların batması durumunda paralarının herhangi bir garantisi olup olmadığı hususunda tedirginlik yaşamaktadır.

Günümüzde banka ile yatırımlarını değerlendirmek isteyen ya da belirli miktarlarda kredi sahibi olan pek çok insan için banka batarsa devlet garantisi var mıdır sorusu ortak sorular arasında yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda Banka Batarsa Devlet Garantisi Var Mı? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bankanın batması ya da başka bir deyişle iflas etmesi durumunda paranızı alabilmektesiniz. Fakat alabileceğiniz rakam kendi paranızdan sınırlıdır. Bunu detaylı olarak açıklamak gerekirse bankalar batma veya iflas durumunda sizlere sadece yaklaşık olarak 100 Bin TL kadar para vermektedir. Bu rakam ise devlet tarafından sigortalanmaktadır. Yani kısaca açıklamak gerekirse bankanızda bulunan sadece 100 Bin TL’lik tutarınız devlet tarafından sigortalandığı için sizlere verilmektedir geriye kalan bakiyenizi ise almanız mümkün gözükmemektedir.

Kamu bankası ya da özel banka fark etmeksizin bu durum tüm bankalar için geçerli olmaktadır. Bankada bulunan paranızın kaçta birini alacağınız ise devletin resmi kurumu tarafından ya da özel bankaların yetkilileri tarafından yapılan açıklama sonucu netleşmektedir. Bunun yanı sıra bireysel emeklilik sistemine kayıtlı iseniz kamu ya da özel banka fark etmeksizin birikiminiz tamamıyla güvence altında kalmaktadır. Eğer bankanızda kiralık kasanız var ise paranızın devlet güvencesi kapsamında olan tutarı kadar alabilir geriye kalan tutarı ise banka takdirinde olarak ya geri alamazsınız ya da belirli bir miktarda geri alabilirsiniz. Bankanın batması durumunda bankaya olan borcunuz silinmemektedir. Bankanız borcunuzu sizlerden tahsil etmeye devam etmektedir. Eğer herhangi bankanın battığını düşünerek herhangi bir ödeme yapmaz iseniz banka sizlerden bu alacağınız icra yolu ile tahsil etmektedir.

Bankanın batması durumunda devlet garantisi ne kadar?

Özetlemek gerekirse bankanın batması durumunda devlet tarafından güvence altına alınan 100 bin TL’ye kadar olan paranızı alabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde yer almanız durumunda ise bankalar batsa dahi birikimlerinizi size ödemektedir. Ayrıca bankanın batması sizlerin borcunuzun silinmesi anlamına gelmemekle birlikte banka alacağınız tahsil etmektedir. Bu durum tüm kamu ve özel bankalar için geçerlidir.

1 YORUM

  1. Bankalardan makmuzla alınan hazine bonoları karşılıksız satılmışsa güvencesi yok…mevduat karşılıksız olsa bile tmsf garantisinde

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi girin